LGBT Dostu Belediye Başkanı, Polonya’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Kazanabilir!

 LGBT Dostu Belediye Başkanı, Polonya’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Kazanabilir!
Digiqole ad

Polonya’nın başkenti Varşova’nın LGBT dostu belediye başkanı Rafal Trzaskowski, geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldığını duyurdu. Yapılan oylamalar, rakibi Duda’yı yenebileceğini gösterdi.

Trzaskowski, merkeziyetçi ve Avrupalı parti Civic Platform’u temsil ediyor. Aynı zamanda kendisi, daha önceden LGBT müttefiki olduğunu sık sık belirtti.

Birçok Polonyalı liberal, bu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Polonya’nın geleceğini etkileyerek ülkede LGBT karşıtlığını durdurabilecek son şans olarak görüyor.

Henüz 8 yaşındayken bir çocuk dizisinde yer alarak ünlenen Trzaskowski, 17 yaşına geldiğinde aktivist oldu. Geçen yıllar ardından 2018 yılında Varşova’nın belediye başkanı olmayı başardı.

2019’un şubat ayındaysa şehir için LGBT’lerle ilgili bir belge hazırladı. Belge, Polonya’daki LGBT topluluğunun haklarının aslında nasıl yollarla korunabileceğini konu alıyordu. Trzaskowski, o zamanlarda bir konuşmasında, “Seçim kampanyamda herkese Varşova sözü verdim,” dedi.

“Varşova, ayrımcılığın olmadığı, herkesin hoş görüldüğü bir şehirdir. Varşova, herkesin güvende hissedip insanların birbirlerine karşı cinsiyet, ten rengi, din, ırk, cinsel eğilim veya görüş ayrımı yapmadan güvenip desteklediği bir yerdir.”

Aynı zamanda Trzaskowski, Varşova’da geleneksel bir LGBT Pride yürüyüşünde bayrak salladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aslında 6 Mayıs 2020 tarihinde yapılması planlanıyordu. Korona virüs sebebiyle ertelenen seçimler için kesin bir tarih verilmedi fakat seçimlerin 28 Haziran 2020’de yapılabileceği düşünülüyor.

Halk arasında yapılan oylamalarda 10 adayın arasından Trzaskowski ve Duda öne çıktı. Geçtiğimiz günlerde yapılanlardaysa Trzaskowski ve Duda’ya verilen oylar, yaklaşık olarak aynı seviyelerde çıktı. Hatta bazı oylamalarda Trzaskowski’ni Duda’yı geçtiği görüldü.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en geç 6 Ağustos 2020 tarihinde bitmesi gerekiyor. Bu tarihte Duda’nın 5 yıllık cumhurbaşkanlığı süreci sona erecek.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

91 Paylaşımlar
Paylaş91
Tweetle
Paylaş
Pin