LGBT Dostu Şehirler, Korona Virüs Salgınından Sonra Ekonomik Olarak Daha Çabuk Eski Haline Dönecek

 LGBT Dostu Şehirler, Korona Virüs Salgınından Sonra Ekonomik Olarak Daha Çabuk Eski Haline Dönecek
Digiqole ad

Yeni bir araştırmaya göre LGBT dostu şehirler, korona virüs salgınından sonra ekonomik olarak daha çabuk eski haline dönecek.

Ayrıca yapılan araştırma, daha ‘kabul edici’ şehirlerde yaşamanın hayat standartlarını yükselttiğini buldu. Bu yüzden korona virüs salgını sona erdiğinde bu şehirlerin ekonomik olarak eski haline daha hızlı döneceği ortaya çıktı.

Araştırmacılar LGBT’lere yönelik ‘kabul edici’ şehirlere 1 ve 10 arasında puanladı ve kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi milli hasılayı karşılaştırdı. Bulunanlara göre puanı yüksek şehirlerde kişi başına düşen GSYİH de yüksekti.

Araştırmacılar, LGBT dostu şehirlerin daha girişimci ve yenilikçi olduğunu ve ekonomik açıdan güçlenmeye daha yatkın olduğunu keşfetti.

Bu şehirlerin diğer insanları kendisine çektiği ve ‘beyin göçü’ aldığı ortaya çıktı. LGBT dostu şehirlerin ekonomik olarak daha istikrarlı olduğu ve ‘ekonomik şoklardan’ daha az etkilendiği de bulundu.

‘Open for Business’ tarafından düzenlenen araştırma, daha sonra 144 şehri ‘AAA’dan ‘E’ye kadar sıraladı.

Sıralamada Amsterdam AAA alarak birinci oldu. Diğer AAA alan şehirler arasında New York, San Francisco, Washington DC, Londra ve Berlin de yer aldı.

En kötü şehirlerse E alarak sonlara yerleşti. Bu şehirler arasında Etiyopya’dan Addis Adaba, Sengal’den Dakar, Tanzanya’dan Dar es Salaam, Nijerya’dan Lagos ve İran’dan Tahran yer aldı.

Ülkemizden İstanbul ise C alarak listenin alt kısımlarına yerleşti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

56 Paylaşımlar
Paylaş56
Tweetle
Paylaş
Pin