fbpx   .  

LGBT Hakları Konusunda Avrupa’daki Ülkeler Ne Durumda?

Avrupa’da LGBT hakları konusunda bir zamanlar bir numara olan İngiltere, şu sıralar dördüncü sıraya kadar düştü. LGBT hakları grubu ILGA-Europe’un açıkladığı indeks, ülkeleri LGBT’lerin sahip olduğu yasal reformlara göre sıralıyor.

 

Diğer ülkelerin gösterdiği ilerlemelerle Birleşik Krallık, bir zamanlar en üst sırada bulunduğu listede dördüncü sıraya kadar geriledi.

 

Eşit evliliği yasallaştıran, özgürlükçü bir cinsiyet tanıma yasasını geçiren, eşcinsel ‘tedavi’ terapisini yasaklayan ve interseks kişileri koruma konusunda öncülük yapan Malta listede en üst sırada yer aldı.

ILGA özellikle Birleşik Krallık’taki transseksüel karşıtı havaya değindi:

“2017 sırasında en önemli trendlerden biri ülkedeki trans ve interseks kişilerin durumlarının tartışılması oldu. LGBT aktivistlerinin yaptığı düzenli çağrılardan sonra ülkede Cinsiyet Tanıma Yasası tekrar gözden geçirildi. Daha olumsuz şeylerden bahsedecek olursak LGBT sivil toplum örgütleri, yasal cinsiyet tanıma süreçlerinin geleneksel medya platformlarındaki transfobik yorumlar eşliğinde yapıldığını söylüyor.”

ILGA, İngiltere’de yapılacak daha çok fazla şey olduğunu söylüyor. Özellikle interseks kişilerin bedensel bütünlüğünün korunması ve LGBT kişilerin yasal korunmaları hakkında gidilmesi gereken çok yol olduğunu belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.