LGBT Hakları Şampiyonu Anthony Bourdain’a VEDA..

 LGBT Hakları Şampiyonu Anthony Bourdain’a VEDA..
Digiqole ad

Anthony Bourdain birçok şeydi: bir şef, bir yazar ve yetenekli bir hikaye anlatıcısı. Ancak Cuma günü vefat eden Bourdain, LGBT haklarının şiddetli bir şampiyonu olarak da hatırlanacak.

Devlet yasalarının, işletmelerin cinsel yönelim temelinde ayrımcılığa uğramasını engellemesine rağmen; bir Colorado fırını, eşcinsel bir çift için bir düğün pastası yapmayı reddettiğinde, Bourdain, iki eşcinsel erkeğin ve daha geniş LGBT topluluğunun tarafında yer aldı. 

Bourdain, aynı zamanda diğer LGBT karşıtı şirketleri de şiddetle eleştiriyordu.

2011’de, New York eyaleti eşcinsel evliliği yasallaştırdıktan sonra, bir San Antonio kahve şirketi şu tweet’i attı:

“Hiçbir insan hukuku, doğal hukukun men ettiği bir şeyi yasa olarak belirleyemez. #NotEqual (#EşitDeğil)”

Bourdain, bu kahve şirketine çok açık bir cevap verdi;

“Sevgili Brown Coffee; Tanrı aradı. Senin berbat olduğunu söyledi.”

LGBT karşıtı olan Chick-fil-A kendisine sorulduğunda ise Bourdain, insanların istediklerini söyleme ve istediklerine inanma hakkına sahip olduklarını kabul etti. Ancak sonrasında ise şunları ekledi;

“İnandıkları şeyler, kabul etmediğim ve gerçekten aptalca olan ofansif şeylerdi.”

2014 yılında ünlü şef, “Evlilik Eşitliği” kampanyasının bir parçası olarak İnsan Hakları Kampanyası için bir video kaydetti.

“Hayatımda, dünyanın her yerinde birçok insanla tanıştım ve insanların, nerede olurlarsa olsunlar, sevdikleri şeyleri yapmaktan gurur duymaları ve başkalarına karşı sorumluluk duygularının olmasına daima hayran oldum. Kim veya hangi mantıklı kişi buna karşı? Sevme ve başka bir insana bağlılık arzusu… Bunlar erdemdir. Bu yüzden şu anda ülke çapında evlilik eşitliğine ihtiyacımız var.”

LGBT topluluğu adına savunuculuk yapmadığı zaman, CNN’de, dünyanın dört bir yanına götüren Parts Unknown isimli seyahat şovu sunan bir medya kişiliği de oldu.

CNN, Bourdain için bir bildiri yayınladı;

“Harika maceralara, yeni arkadaşlarına, güzel yiyecek ve içeceğine ve dünyanın olağanüstü hikayelerine olan sevgisi onu eşsiz bir hikaye anlatıcısı yapan şeylerdi. Yetenekleri bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmedi ve onu çok özleyeceğiz. Bu inanılmaz zorlu zamanda, düşüncelerimiz ve dualarımız, kızı ve ailesi ile birlikte.”

Şef ve yazar, 2000 yılında, profesyonel yemek pişirme sanatına ışık tutan bir kitap olan Kitchen Confidential adlı kitabının ardından şöhrete kavuştu.

Çalışmaları sonrasında ise Emmy ve Peabody ödülleri kazandı.

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Her ne kadar LGBTİ haklarını savunursa savunsun bir hayvanı öldürdükten sonra onun kanını oraya buraya sürerek zevk alan; öldürecek olduğu hayvanın ciğerine sapladığı bıçağını sağa sola çevirerek onun acı çekmesini, çığlık atmasını heyecanla izleyen bir adamı yüceltmek doğru gelmiyor bana… Özgürlükler sadece insanlığın değil, doğanındır da aynı zamanda… Lütfen bu konuda hassas olalım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

41 Paylaşımlar
Paylaş41
Tweetle
Paylaş
Pin