LGBT Tarihinden ’50’ Havalı Gerçek!

 LGBT Tarihinden ’50’ Havalı Gerçek!
Digiqole ad

Karanlık Çağ’da kiliselerin eşcinselliği kutsadığını biliyor muydunuz?

1.Dünyanın en eski pornosu 3000 yıl öncesine dayanıyor ve erkek/erkek, kadın/kadın ve kadın/erkek çift figürlerini içeriyor.

2. Şuana kadar bilinen en eski flörtleşme konuşması iki erkek arasında. Antik Mısır’ın 20. hanedanlarını içeren mitolojik hikaye 80 yıl boyunca taht kavgası yaşayan Horus ve Seth arasında geçiyor. Seth, Horus’u kendisiyle yatması için “Kalçaların ne kadar güzel ve baldırların ne kadar kaslı!” diyerek ikna etmeye çalışıyor ve sonrasında ise sevişiyorlar.

3. Mısırda iki erkek kraliyet manikürcüsü olan Niankhkhnum ve Khnumhotep, evli çiftlerin gömüldüğü gibi paylaşılmış bir tabutta bulundu. Yazıtlarında ise “Yaşamda ve ölümde birlikte.” yazıyordu. Milattan önce 2400 yıllarında yaşadıkları göz önüne alınarak tarihi en eski eşcinsel çifti olarak değerlendiriliyorlar.

4. Bazı tarihi eşcinsel ve biseksüel figürler, sevdiği insanları tanrıya çevirmeye çalıştı. Büyük İskender çocukluk aşkı olan Hephaestion öldüğünde onu tanrı ilan etmek istedi fakat Kutsal Kahraman ünvanı vermesine izin verildi. Roma İmparatoru Hadrian ise sevgilisi Antinous Nil Nehri’nde boğulduktan sonra onu tanrı ilan etti.

5. “Karanlık Çağ”da bir kilise eşcinsel evliliği kutsuyordu. Bizans İmparatoru Basil 1 (867-886) ve partneri John’un düğününü ise bunlara bir örnek.

6. Aristophanes tarafından yazılan bir yaratılış destanında üç tane cinsiyet vardı: güneşten inen iki erkek kafalılar, dünyada olan iki kadın kafalılılar son olarak da aydan gelen bir erkek ve kadın kafalı olanlar. Bu durumdan hoşnut olmayan Zeus hepsini ikiye böldü. Efsaneye göre o günden beri bütünümüzün diğer parçasını arıyoruz. Bu da Aşkın Kaynağı olarak biliniyor.

7. Merkür erkek ve kadın ilkelerinin harmonisini temsil ediyor. Mitolojide Merkür, erkek ve kadın cinsel organı olan Hermaphroditus’u yarattı.

8. Eski Yunanlılar heteroseksüel ve homoseksüelliğe inanmıyordu. Onlar pasif ve aktife inanıyorlardı. Eşcinsel seksin en yaygın türü yaşlı bir erkeğin genç bir erkeğe usta ve sevgili olma görevini üstlenmesiydi. Spermin bilgi kaynağı olduğuna inanıyorlardı ve bu bilgi “aktarılabilir” bir şeydi.

9. 150 eşcinsel çiftten oluşan Thebes’li bir grup vardı ve Sparta ordusunu yendi ve 30 yıl boyunca hiç yenilgi almadı.

10. Antik Çin’de, eşcinsellik “kesme kılıfı” ve “ısırılmış şeftalinin zevki” olarak anılıyordu.

11. 15. yüzyılın sonuna kadar “girl” kelimesi cinsiyet fark etmeksizin tüm küçük çocuklara deniyordu. Eğer cinsiyetlerini belirtmek durumunda kalırlarsa, erkek çocuklara “knave girls” kız çocuklara ise “gay girls” deniyordu.

12. “Drag” kelimesi aslında bir akronim. Shakespeare ve arkadaşlarının icadı “Dressed Resembling A Girl” (Giysilerle Kadına Benzetilmiş) ise bu akronimin kaynağı.

13. Virginia Mahkemesi 1629’da Amerikan kolonistler arasından ilk cinsiyet belirsizliğini kaydetti. Thomas (ine) Hall adındaki bir hizmetçi vali tarafından “hem erkek hem kadın” olarak ilan edildi. Akıl karışıklığını gidermek içinse Hall’a her gün ayrı ayrı iki cinsiyet tarafından tanımlanmış kıyafetler giyme emri verildi.

14. 17. yüzyılın başlarında, Londra’da şu an Buckingham Palace’ın olduğu yerde bir eşcinsel genel evi vardı.

15. Amerika’nın kaşiflerinden Nicholas Biddle, 1806’da Minitarees (yerel Amerika kabilesi) kabilesinde “eğer bir erkek çocuk efeminelik semptomu ya da kadınsal bir eğilimi gösterirse, kız çocuklarının arasına yerleştirilir, onlar gibi giydirilir, onlarla büyütülür ve bazen de erkeklerle evlendirilirdi.

16. Uganda eşcinsel bir krala sahipti. 1884’ten 1888’e kadar tahtın sahibi olan Kral Mwanga II’nın erkek hizmetçileri ile seviştiği rapor ediliyordu.

17. 19. yüzyılda “gay” kelimesi seks işçisi kadınlara ve çok fazla kadınla birlikte olmuş erkeklere deniyordu.

18. 1900’ler Londra’sındaki eşcinsel erkekler yeni bir argo dili uydurdu (Polari), böylece tutuklanma korkusu olmadan özgürce konuşabileceklerdi.

19. Carmilla, genç kadınları avlayan lezbiyen bir vampirin hikayesi. Bu hikaye Dracula’dan 25 yıl önce yazıldı.

20. Amerika daha önceden eşcinsel bir başkana sahipti, James Buchanan. Gelecek başkan vekili olan William Rufus King ile 10 yıl kadar bir ilişki yaşadı ve Başkan Andrew Jakcson tarafından “Bayan Nancy” ve “Fancy teyze” olarak anıldı.

21. “Gay” in modern kullanımı “gaycat”ten geliyor. Bu terim evsizler arasında, genç erkeklerin kendilerinden yaşlı kişilerin koruması altına girme karşılığında onlarla birlikte olması anlamına geliyordu.

22. Tek camlı gözlük kullanımdan kalkmasına rağmen, 20. yüzyılın başlarında lezbiyen topluluklar tarafından oldukça şık karşılanıyordu.

23. Eşcinsel kimliğini açan ilk ünlü Billy Haines’ti, 1933’te açılmıştı.

24. Dünyada en uzun süredir faaliyet gören LGBT organizasyonu Hollanda’daki ‘Center for Culture and Leisure'(Kültür ve Özgürlük Merkezi-COC). COC 1946’da kuruldu ve tabular nedeniyle ismini de bu şekilde gizledi.

25. Nazi Soykırımı’nın ters pembe üçgen takan eşcinsel erkek kurbanları, toplama kamplarından bırakıldıktan sonra bile suçlu sayılıyorlardı. Çoğu şartların verdiği cezayı çekmek için hapse geri gönderiliyorlardı.

26. 1946’da kurulan Mensa, isminin eşit kişilerin bir araya gelmesini simgelleyen Latince kökenli ‘masa’ kelimesinden geldiğini iddia ediyor. Aslında ise asıl amacı ‘akıl’ anlamına gelen “Mens”ten geliyor. Sadece “men” ile karıştırılıp erkek dergisi sanılmamak için isimlerini değiştirdiler. Çok akıllıca değil.

27. 1950’lerde eşcinsel insanlar, “eşcinsel” kelimesini “eşsever” olarak değiştirmeye çalıştı. Amaçları ise eşcinsel “aşk”ın eş”cinsel”likten daha fazla sempati çekeceğiydi.

28. Playboy yıllardır heteroseksüel erkekler tarafından seviliyor fakat bu ününü kazandıran şey ise kısa bir eşcinsel hikayeye dayanıyor. 1955’te Hugh Hefner heteroseksüellerin azınlık eşcinsellerin ise çoğunluk olduğu bilim kurgu hikayesini kabul eden tek kişiydi. Mektuplar gelmeye başladığında ise, “Eğer eşcinsel bir toplumda heteroseksüellerin zulüm görmesi yanlışsa, bunun tersinde de eşcinsellerin zulüm görmesi yanlış olmalı.” dedi.

29. Kraliyet Donanması 1950’lerde hızlı devriye botuna atadığı rütbeye “gay” ismini vermişti.

30. Eşcinsel kadınlar 1950’lerde ve 1970’lerde diskolarda ve barlarda birbirlerini tanımak için bileklerine mavi yıldızlar takardı.

31. Jimi Hendrix 1962’de ordudan kaçmak için gay taklidi yaptı.

32. 1969’da bir bilim kurgu romanı LGBT bireylerin kabul görmesini doğru tahmin etti. Ayrıca Çin’in global ekonomiye damgasını vuracağını, Avrupa Birliğini, uydulu televizyonu, lazerli yazıcıları ve esrarın yaygınlaşacağını da doğru tahmin etti.

33. 1960larda AC/DC söylemi lugatta biseksüel manasında yaygınlaştı. Bu da iki farklı elektrik akımını anlatan kısaltmadan geliyor.

34. Barbara Jordan 1973’te Texas’ta seçilen ilk Afro Amerikan olmuştu. O aynı zamanda kadındı, demokrattı ve eşcinseldi.

35. Doodler lakabındaki bir seri katil 1970’te San Francisco’daki eşcinsel erkekleri hedef alıyordu. Kurbanlarını öldürmeden önce çıplak bir şekilde resmedip sonra öldürüyordu. Üç kurban canlı kurtuldu ve katilin kimliği belirlendi fakat kimse katili yakalamak için gönüllü olmadı.

36. 1970’te The Incredible Hulk’ta Bruce Banner’in ismi David Banner olarak değiştirildi çünkü ‘Bruce’ yaygın bir eşcinsel ismi olarak görülüyordu.

37. 1977’de açıkça söylenen eşcinsel oyuncak bebek Gay Bob piyasaya sürüldü. Onun küpeli bir kulağı ve oyuncak kutusu bir gardırop şeklindeydi.

İngilizce’de eşcinsel kimliğini açma durumuna Coming Out Of Closet deniyor.

38. Leonard Matlovich eşcinsel kimliğini ilk açıklayan Amerikan askeriydi. Öldürüldüğünde isimsiz gömüldü ve sadece Eşcinsel Vietnam Kıdemlisi olarak biliniyordu. Mezar yazıtında; “İki adam öldürdüğüm için bana madalya verdiler fakat bir adamı sevdiğim için beni kovdular.” yazıyordu.

39. Bir kitaba göre 1980’lerde Naval Araştırma Servisi Şikago’da eşcinselliği araştırıyordu. Eşcinsel erkeklerin kendilerinden “Dorothy’nin arkadaşı” olarak bahsettiğini öğrendiklerinde ise bu anlaşılmaz kadını aramaya başladılar.

40. 1985 filmi “Geleceğe Dönüş”ten (Back To The Future), Marty’nin Doctor’a annesine asılırsa eşcinsel olabileceğini söylediği bir sahne kaldırıldı.

41. Ben Affleck’in 1993’teki ilk yönetmenlik deneyiminin ismi; “Lezbiyen karımı öldürdüm, onu bir kancayla astım, ve şu an Disney ile üç fotoğraf antlaşmam var.”dı.

42. Amerika hükümeti 1994’te “eşcinsellik bombası” yapmayı planladı. Bilim insanları 1994’te düşman kuvvetlerinin üstüne kadın cinsel hormonları döktüğünde askerlerin birbirlerinden tahrik olabileceğini keşfetmişti.

43. Doctor Who’da oynayan aktör John Barrowman, 1998’deki Will and Grace’teki Will rolüne neredeyse seçiliyordu. Fakat prodüktörler Barrowman’in fazla maskülen olduğu gerekçesiyle vazgeçti. Rolü kapan Eric McCormack heteroseksüel ve John Barrowman ise eşcinsel.

44. İngiltere’de yaşayan Avusturalyalı eşcinsel hakları aktivisti Peter Tatchell, 1999’da Zimbabwe’de bir vatandaşın başkan Rober Mugabe’yi tutuklamasına katılmıştı. Vatandaş, diktatör başkanı kolundan tuttu ve ‘Başkan Mugabe, işkence nedeniyle tutuklusunuz.’ dedi.

45. 2004’te LGBT aktivisleri Avustralya’da küçük bir ülke kurdu adı ise:”Coral Adaları Gay ve Lezbiyen Krallığı”. Ulusal bayrağı klasik LGBT bayrağı, para birimi Euro ve bugün hala ayakta.

46. Yunan adası Lesbos’tan bir grup 2008’de, eşcinsel grupların lezbiyen kelimesini kullanmasının yasaklanmasını istediğini çünkü kendilerine hakaret olarak algıladıklarını bildirdi. Bu bildiri başarısız oldu.

47. Çin haber ajansı Xinhua 2009’da şüpheli bir İsveç kasabasından bahsetti. 25,000 kişinin yaşadığı iddia edilen bu kasabada herkes lezbiyen ve erkeklerle konuşmaları yasak. Bu haber yayınlandıktan sonra bir çok İsveç turizm şirketinin internet sitesi Çin’den gelen tıklanmalar nedeniyle çöktü.

48. 2010’da Microsoft, Xbox Live kullanıcılarının adreslerini Fort Gay olarak ayarlamalarını yasakladı. Biri Fort Gay’in Batı Virginia’da gerçekten var olduğunu iddia ettiğinde ise bunu kanıtlamak için kasabanın başkanının imzasına ihtiyaç duydu.

49. Hong Kong’lu bir milyarder lezbiyen kızıyla evlenebilen ve seks yapabilen bir erkeğe 65 milyon dolar vereceğini söyledi. İşe yaramadı.

50. Suudi Arabistan’da yayınlanan ilk eşcinsel öpüşme sahnesi 2012’de gerçekleşti. Bu İngiliz pembe dizisi 1993’te yayınlamıştı ve bu dizi İngiltere televizyonundaki ilk lezbiyen öpüşme sahnesi olan Brookside’dı. Bu sahnenin yayınlanması ise 2012 Londra Olimpiyatları açılış seromonisi sayesinde olmuştu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

125 Paylaşımlar
Paylaş125
Tweetle
Paylaş
Pin