LGBT Tarihini En İyi Anlatan 5 Film

 LGBT Tarihini En İyi Anlatan 5 Film
Digiqole ad

Belgeseller bayıyor ama LGBT tarihine dair birşeyler öğrenmek istiyorsunuz…

O halde bu liste tam sizlik. Ne belgesel tadında ne de kurgu.

1. Milk (2008)

Milk, ABD meclisine seçilen ilk eşcinsel erkeklerden biri olan ve suikaste kurban giden George Moscone’yi anlatıyor. Filmde Sean Penn de yer alıyor ve ABD’nin 1970’lerindeki LGBT mücadelesi ele alınıyor.

2. Angels in America (2003)

Tony Kushner’in Pulitzer ödüllü senaryosundan uyarlama olan Angels in America, Ronald Reagan’ın başkanlık döneminde patlak veren AIDS krizini anlatıyor. Filmin kadrosu ise yıldızlar geçidi: Al Pacino, Mary-Louise Parker, Meryl Streep, Emma Thompson, Patrick Wilson, ve Jeffrey Wright.

Cinsellik, din, politika ve ırkçılık konularına dokunmaktan kaçmayan yapım, sadece LGBT bireylerin değil herkesin izlemesi gereken bir film.

3. Frida (2002)

Selma Hayek’in başrolünde yer aldığı ve kendisine Akademi Ödülü kazandıran film, Meksikalı biseksüel sanatçı Frida Kahlo’nun hikayesini anlatıyor. Frida’nın kocası Diego Rivera ise Alfred Molina tarafından canlandırılıyor.

4. Boys Don’t Cry (1999)

Boys Don’t Cry, Nebraska’da tecavüz edilip öldürülen trans erkek Brandon Teena’yı anlatıyor. İzlemesi, hikayesi ve sindirmesi zor bir film olsa da, senaryo ve Akademi ödüllü Hillary Swank’in harika performansı filmi ‘izlenmesi gerekenler’ arasında kılıyor.

5. Wilde (1997)

Wilde, İrlandalı şair ve senarist Oscar Wilde’ın şöhret basamaklarını tırmanışını, Lord Alfred Douglas olan ilişkisini ve genel olarak hayatını ele alan harika bir yapım. Sadece senaryo ve hikaye anlatımı olarak değil, filmde yer alan isimlere bir bakalım: Stephen Fry, Jude Law, Vanessa Redgrave ve genç Orlando Bloom!

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

37 Paylaşımlar
Paylaş37
Tweetle
Paylaş
Pin