fbpx   .  

LGBTİ+’lar İçin Güvenilir ve Profesyonel Online Terapi Hizmeti

LGBTİ+’lar kimliğini keşfetme, kabul etme, açılma ve bunun sonucunda ilişkilerini sağlıklı bir şekilde sürdürme gibi konularda karşılaştıkları zorluklar nedeniyle anksiyete, depresyon ve diğer mental sağlık sorunları konusunda yüksek risk altında. Bir araştırmaya göre lezbiyen, gey ve biseksüel kişilerin heteroseksüel bireylere kıyasla bir mental sağlık sorununa sahip olma ihtimalleri 2 kat daha fazla.

Her ne kadar gün geçtikçe LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık ve dışlamanın azalmasını, yaşam hakkına duyulan saygının artmasını ve bunun davranışlara da yansımasını umut etsek de sayısız LGBTİ+ yaşamı boyunca zorlu deneyimlerle karşılaşıyor. Daha şanslı olanlar sosyal ve psikolojik destek alarak sağlıklı baş etme yöntemleri geliştirirken kimileri kendisine uzun vadede daha çok zarar verecek sağlıksız baş etme yöntemlerine yönelebiliyor.

 

Bu noktada bireylerin en özgün halleriyle, belki kimseye göstermedikleri, açıklayamadıkları veya kabul etmekte zorlandıkları yanlarıyla, güçlü ve güçsüz taraflarıyla birlikte var olabilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri ve kendini açmanın karşılığında yargılanmayacakları, eşsiz kimliklerinin yüzde yüz kabullenme ile karşılık bulabileceği bir alan bulunuyor: online terapi.

Hiwell ile Online Terapide LGBTİ+’ları Neler Bekler?

Terapinin bilgisayar, telefon veya tablet gibi internet bağlantısı olan bir cihaz üzerinden çevrimiçi şekilde gerçekleştirilmesine online terapi denir. Hiwell, bünyesinde 500’den fazla uzman psikolog barındıran, etik çerçevelere uygun profesyonel terapi ve danışmanlık hizmeti sağlayan bir online terapi platformudur. Hiwell ile online terapiye başladığınızda sizi neler bekler?

 

Yargılanmadığınız Bir Alan ve Yetkin Uzman Psikologlar

Neredeyse bütün hayatınız son derece haklı endişelerle “Kimliğimden dolayı yargılanır mıyım? Dışlanır mıyım?” gibi soru işaretleriyle geçmiş olabilir. Bu sebeple terapide de kendinizi anlatmak, kendiniz olarak bir yerde bulunmak ve terapinin doğası gereği belki de en savunmasız olduğunuz anları ve deneyimleri paylaşmak konusunda endişe duyuyor olabilirsiniz.

Öte yandan terapist; etnik kökeninden, yaşından, dini inançlarından, cinsiyetinden, cinsel kimliğinden bağımsız olarak yargısız bir şekilde danışanı dinler ve ona empati ile yaklaşır. Klinik psikoloji alanında uzmanlık eğitimi alan terapistler, eğitimleri boyunca danışan ile kuracakları ilişki, bu ilişkide korumaları gereken sınırlar ve terapi becerilerini geliştirmek üzerine çalışır. Hem kendi terapi süreçlerinden geçer hem de daha deneyimli bir terapistten süpervizyon alırlar.

Hiwell online terapi uygulaması ile çok geniş bir yelpazede eğitimleri, arka planları ve deneyimleri olan 500’den fazla terapiste kolay ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanı bulursunuz. Hiwell uzman psikologları diploma kontrollerinin yapılmasının ardından mülakat sürecinden geçerek değerlendirmenin olumlu olması halinde Hiwell kadrosuna dahil olurlar.

Hizmet verdikleri süreç boyunca terapistler ile performans görüşmeleri yapılır ve terapistlerin yetkinliklerine katkı sağlayacak kimi eğitimler Hiwell tarafından organize edilir. Hiwell bünyesinde 17 Mayıs Derneği ve Hiwell ortak çalışması ile düzenlenen LGBTİ+ Temel Kavramlar ve Ruh Sağlığı eğitimini almış 200 uzman psikolog bulunmaktadır. GMAG üzerinden Hiwell uygulamasını indiren ve talep eden herkes bu eğitimi tamamlamış terapistler ile eşleştirilecektir.

Yüzde Yüz Gizlilik

Sağlıklı terapi sürecinin en kritik öğelerinden biri gizliliktir. Terapist, terapi sırasında konuşulanları üçüncü kimseyle paylaşmamakla, eğer not tutuyorsa bu notların gizliliğini korumakla yükümlüdür. Online terapi de tıpkı yüz yüze terapide olması gerektiği gibi gizlilik ilkesine göre yürütülür.

Hiwell uygulamasında terapist ile danışan seanstayken başka kimse terapi odasına giremez. Video görüşmeler hiçbir şekilde kaydedilemez ve Hiwell dahil üçüncü kişilerce bu görüşmelere erişilemez.

Başka bir açıdan bakacak olursak terapiye giderken biriyle karşılaşmaktan çekiniyor veya denk geldiğiniz birine “Terapiye gidiyorum.” açıklaması yapmak konusunda rahat hissetmiyor olabilirsiniz. LGBTİ+ olarak halihazırda baş etmek durumunda kaldığınız ve her gün bir şekilde karşınıza çıkan etiketlere bir yenisini daha eklemek istemiyor olabilirsiniz.

Ne yazık ki terapiye gitmek, hala bazıları tarafından yalnızca “deli, kusurlu, anormal” olanların yapacağı/yapması gereken bir şey gibi görülebiliyor. Online terapi, birine açıklama yapmak ve etiketlenmek konusunda duyduğunuz endişeyi ortadan kaldırır çünkü güvenli alanınızdan ayrılmak zorunda değilsiniz. Kendinizi nerede sakin, rahat ve konforlu hissediyorsanız seansa oradan bağlanabilirsiniz.

Daha Ulaşılabilir ve Erişilebilir Psikolojik Destek

Danışmanlık ve terapi merkezlerine uzak bir yerde yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle LGBTİ+ olduğunuzda daha kırsal bölgelerde terapist sayısının azlığı ve dolayısıyla terapistlerin deneyim ve eğitim çeşitliliğinin kısıtlı olabilmesi sebebiyle terapi almak sizin için neredeyse imkansız olabilir. Ancak Hiwell, bünyesindeki 500’den fazla uzman psikolog ile imkansız görüneni sizin için mümkün kılabilir.

Bunun yanı sıra online terapi, genellikle yüz yüze terapi veren birçok yerden daha uyguna terapi hizmeti sağlar. Hiwell uygulamasında bir, iki, dört ve sekiz seans olmak üzere farklı seans paketleri bulunur ve daha uygun fiyatlarla çoklu seanslarınızı planlayarak hem ekonomik avantaj sağlar hem de terapiye uzun soluklu bir şekilde devam edebilirsiniz.

Terapi sürecinin başarıya ulaşması konusunda terapiye devamlılık en önemli etkenlerden biridir. Online terapi devamlılığı büyük ölçüde artırır. Şehir dışına çıkabilirsiniz, ülke değiştirebilirsiniz veya o hafta rahatsızlanabilirsiniz ancak online terapi ile terapi süreciniz aksamadan devam eder.

Online Terapiye Başlamanın Güvenilir Yolu: Hiwell

Hiwell’den online danışmanlık/terapi almanın adımları nelerdir?

  1. Hiwell uygulamasını indirin ve kaydolun.
  2. Kayıt olurken verdiğiniz yanıtlar ile size en uygun psikolog ile eşleşin. (Kayıt esnasında  LGBTİ+ Temel Kavramlar ve Ruh Sağlığı eğitimini tamamlamış terapistler ile eşleşmeyi seçebilirsiniz.) Tüm yanıtlarınız gizlilik sözleşmemiz kapsamında şifrelenerek korunur.
  3. Size önerilen uzman psikolog ile online terapi sürecine başlamadan önce uyumunuzu test etmek ve terapi sürecine dair sorularınıza cevap bulmak için ücretsiz 15 dakikalık bir ön görüşme yapın.
  4. Ön görüşmedeki izleniminiz doğrultusunda, eşleştiğiniz psikologla sürecinize devam etmek isterseniz seans satın alarak online terapiye başlayabilirsiniz.

Online terapide cinsel kimliği ve yönelimi keşfetme, açılma süreci, depresyon ve kaygı problemleri, dışlanma ve zorbalıkla baş etme, madde ve alkol bağımlılığı, cinsel sağlık endişeleri, ilişki problemleri ve daha birçok başlıkta terapistinizden destek alabilirsiniz.

Terapi sürecinin nasıl ilerlediğini görmek için terapiste de kendinize de biraz zaman ve şans tanımanızı, sabırlı olmanızı, sürece dair soru işaretleriniz ve endişeleriniz olduğunda bunları seanslar sırasında terapistinizle kendinizi rahat hissettiğiniz ölçüde açık bir şekilde paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Bunlara ek olarak terapi sürecine başladığınızda yaşadığınız her sorunda veya soru işaretinizde destek ekibimiz size yardımcı olmak için hazır olacak. Bu bilgiler ışığında Hiwell ile online terapiye başlamak isterseniz ilk kullanımınızda geçerli GMAG10 kodu ile ilk adımı bugün atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.