Editörün Seçtikleri Sağlık

Libidonuzu Tavana Çıkaracak 6 Yiyecek

GMag
Yazar: GMag

Son zamanlarda sekse ilginiz azaldıysa, libidonuz düşmüş olabilir. Neyse ki bu diyetinizde ufak değişiklikler ile giderebileceğiniz bir durum. Sizin için kolay temin edilebilir ve libido dostu 6 yiyecek seçtik. 


Yaban Mersini

Yaban mersini içerdiği antioksidanlar sayesinde seks iştahınızı açabilir. Yaban mersini ayrıca beynin zevk bölgelerinin uyarılmasında etkili olan dopamin de içermektedir. Etkisini kuvvetlendirmek için B vitamini ve potasyum deposu muz ile birlikte tüketilebilir.

 


Karpuz

Karpuz seksi bir meyve gibi gözükmese de, seks hayatınızı en çok etkileyebilecek meyvelerden bir tanesi. İçinde L-sitrulin adlı aminoasidi bulunduran karpuz, kan damarlarınızın genişlemesine zemin hazırlar ve kan akışını hızlandırır. Kısaca bu, daha sert ereksiyonlar anlamına geliyor. Vücut, L-sitrulin’i erektil fonksiyonda önemli etkisi olan L-arginin yapımında da kullanıyor.

 


Çikolata

Çikolatanın iyileştirici gücük kadınlar tarafından yıllardır tekrar tekrar tasdikleniyor olsa da, erkeklere de bir çok faydası dokunabilir. Çikolatanın içinde bulunan kimyasallar, dopamine benzer bir yapıya sahip. Ayrıca enerji veren bir etkisi de var.


İstiridye

İstiridye, yıllardır stereotipik bir afrodizyak olarak kabul ediliyor. Bunun sebebi, dopamin ve çinko deposu olması. Çinko, testosteron salgılanmasını artırıcı bir özelliğe sahip. Testosteron ile libido ise doğru orantılı.


Sarımsak

İçinde bulunan alisin kan akışını hızlandırıyor ve libidoyu yükseltiyor. Yatak odasını ateşli kılacak bir başka gıda da Chili biberi. İçinde bulunan kapsaisin sayesinde endorfinler salgılanıyor. Bu sayede hem mutlu hissediyorsunuz, hem de seksi.


Kuruyemiş

Bir çok kuruyemiş çeşidi L-arginin bakımından oldukça zengin. L-arginin, kan dolaşımı ve sağlıklı bir ereksiyon konusunda oldukça önemli bir rol oynuyor. Özellikle badem, içerdiği temel yağlar ile hormon düzenlenmesinde ve daha iyi ereksiyonlarda kilit rol oynuyor. Çam fıstığı da, protein ve çinko açısından zengin bir kuruyemiş türü.

Yüksek selenyum seviyeleri sebebiyle Brezilya fındıkları da, testosterona olumlu fayda edebilir.

Bu 6 gıdayı tüketmiyorsanız bir an önce gündeminize almalısınız. 

Düzgün beslenme, sağlıklı bir libido seviyesi için gerekenlerden sadece bir tanesi. Daha yüksek bir libido için yapılması gerekenler arasında düzenli egzersiz, kiloya dikkat etmek, stresi azaltmak ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak bulunuyor.

Yorum Yaz

16 Paylaşımlar
+1
Paylaş15
Tweetle
Paylaş
Pin1