Londra’da Bir Klinik HIVPozitif Kişileri İfşadan Ceza Aldı

 Londra’da Bir Klinik HIVPozitif Kişileri İfşadan Ceza Aldı
Digiqole ad
Chelsie and Westminster Hospital NHS Foundation Trust 800 hastanın HIV durumunu e-maille ifşa etti ve 180.00 Sterlin cezaya çarptırıldı.

 

Hastane hastalarına gönderdiği bültende bir yanlışlık yaptı ve bireysel gönderilmesi gereken bültenleri toplu gönderdi. Birbirlerinin bültenlerine de ulaşabilen hastalardan 780 tanesi HIV pozitifti. Hastaların sadece HIV durumu değil isim, adres ve email adresleri gibi bilgiler de sızmış oldu. Bu bilgileri alan kimi insanlar HIV negatifti.

Sağlık bakanı Jeremy Hunt durumu “Tam anlamıyla kabul edilemez” bulduğunu açıkladı ve kliniği işleten Chelsea and Westminster Hospital NHS Foundation Trust, bilgi sızdırılması olayından dolayı 180.000 Sterlin cezaya çarptırıldı.

Bilgi Komiserliği Ofisi, bu maillerin Bilgi Koruma Kanunu’nu ağır biçimde deldiğini belirtti. Komiser Graham şöyle konuştu: “Cinsel sağlık kliniklerinde servis alan kişilerin bilgileri kesinlikle kişiseldir. Bu bilgilerin işlenme prosedürü kanunla belirtilmiştir ve daha da önemle ele alınmalıdır.”

“Bu bilgi sızıntısından zarar gören insanların hoşnutsuz olduğu kesin. Klinik Londra’nın küçük bir kısmında iş yapıyor ve sızan isimler genellikle birbirlerini tanıyor. En büyük korkuları ise kendi isimlerinin de tanınabilecek olması.”

Komiserliğe göre bu kliniğin ilk hatası değil. Mart 2010’da hastalarına yine e-maille yolladıkları HIV durumuyla alakalı bir ankette 17 kişinin mail adreslerini açığa çıkartmışlardı. Hatası için hemen özür dileyen klinik gerekli önlemleri alacağına ve yaptırımları uygulayacağına söz vermişti.

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin