İzleyin; Lübnan’daki Bir Üniversite Ülkenin İlk Kuir Defilesini Yaptı!

 İzleyin; Lübnan’daki Bir Üniversite Ülkenin İlk Kuir Defilesini Yaptı!
Digiqole ad

 Teknik olarak Lübnan’da eşcinsel olmak yasalara aykırı.

Lübnan Amerikan Üniversitesi (LAU) ülkenin ilk kuir moda defilesini sahneledi.

26 Ekim Perşembe günü tasarım öğrencisi Aniss Ezzedine kadınlık ve erkeklik arasındaki çizgiyi ortadan kaldıran akışkan cinsiyetli tasarımlarını sergiledi. Ayrıca bu defilenin Lübnan’daki ilk kuir defilesi olduğunu söyledi.

Eşcinsellik Lübnan’da hala yasalara aykırı. Lübnan Ceza Yasası’nın 534. maddesi, “doğa kanunlarına karşı gelen” cinsel ilişkileri yasaklıyor, fakat yasa çok nadir olarak uygulanıyor.

Fakat bu Ezzedine’i durdurmamış.

“Kötü geri dönüş almaktan korkmadım. 534. maddeyi insanlık için bir kara leke olarak görüyorum. Bunu yok etmek için çalışamalıyız,” diyor.

Defile beklenildiği gibi tepki topladı.

Defilede deri etekler giyen erkek modeller ve geleneksel olarak maskülen kabul edilen giysileri giyen kadın modeller var. Ayrıca defilede LGBT bireyler de bulunuyor. Biseksüel ve eşcinsel modellerin yanı sıra defilede transseksüel ve androjen modeller de yer aldı.

Ezzedine bu koleksiyonun cinsiyet eşitliği, cinsel yönelim ve kadın hakları hakkında olduğunu söylüyor.

“Kuir topluluğunun gerçek yüzünü gösterecek ve giyenleri güçlü hissettirecek kıyafetler yapmak istedim. Tabii ki pek çok insan eşitlik mesajımdan rahatsız oldular ama bir yerden başlamamız gerekiyor. Benim için moda mesaj vermek demektir.”

Ezzedine insanların kendilerini özgürce ifade edebilmelerini sağlamak istiyor.

Kumaş seçimleri bile çok dikkatlice yapılmış.

“Siyah renkler cinsiyet eşitsizliği yüzünden acı çekenleri temsil ediyor. Kumaş seçimleri de önemli rol oynuyor. Gerçek deri, suni deri ve yılan derisi toplumdan kaçmak için taktığımız değişik maskeleri temsil ediyorlar. Transparan kumaşlar herkese kendileri olmalarını tembihliyor.

Ezzedine eşitlik için sınırları aşmaya devam etmek istiyor.

“Bu konuda daha çok çalışacağım kesinlikle. Çünkü beni duygusal etkileyen bir konu bu. İnsanların evlerinden çıkıp kim olduklarını gösterme zamanı çoktan geldi.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

48 Paylaşımlar
Paylaş48
Tweetle
Paylaş
Pin