Lübnan’da Eşcinsellik Yasallaşma Yolunda

 Lübnan’da Eşcinsellik Yasallaşma Yolunda
Digiqole ad

Lübnan’daki bir hakim, ülkede yaşayan LGBT kişilerin geleceğini değiştirebilecek önemli bir davada, eşcinselliğin yasadışı olmayacağını kabul etti.

Yargıç Rabih Maalouf, 183. maddeye atıfta bulunan kararında, “eşcinselliğin kişisel bir tercih olduğunu ve cezalandırılamaz bir suç olmadığını” beyan etti.

Karar, “doğanın yasalarıyla çelişen” cinsel ilişkileri yasaklayan 534. madde uyarınca, eşcinselliğin yasadışı olduğu ile çelişiyor.

Eşcinsellik Lübnan’da bir yıla kadar hapisle cezalandırılabilir.

Geçen yıl, eşcinselliği suçlayan kanunlara karşı protesto amacıyla, Beyrut’taki Hbe Jandarma Komutanlığı dışında yaklaşık 50 aktivist toplanmıştı.

Etkinlik, “eşcinsellik bir hastalık değil” ve “cinsiyet yasadışı değildir, kanununuz eskidir” yazılı pankartlar açan, ünlü bir LGBT hakları grubu Helem derneği tarafından organize edilmişti.

Helem başkanı Genwa Samhat, AFP’ye verdiği demeçte, çoğu kişinin bu ’94’ yaşındaki yasa nedeniyle gözaltına alındığını söyledi.

Samhat,”Bu yasa kapsamında tutuklanan çoğu insan, eylemleri yüzünden değil, görünüşleri nedeniyle sokakta gözaltında alınıyor” dedi.

Lübnan diğer Arap ülkelerinden daha hoşgörülü olmasına rağmen, polisler eşcinsel erkeklerin gittiği gece kulüplerine sık sık baskın düzenliyor, ve eşcinsel erkekleri gözaltına alıyor.

Ülkede yapılan son LGBT protestosu, bir mahkemenin dışında ‘anal test’ uygulamasının sona erdirilmesini talep eden bazı kişilerin 2012 yılında gerçekleştirdiği eylemdi. Adalet Bakanlığı bu prosedürün durdurulmasını istese de, uygulama (birinin anal ilişkiye girip girmediğini anlamak için yapılan test) hala devam ediyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 Paylaşımlar
Paylaş50
Tweetle
Paylaş
Pin