fbpx   .  

Lüksemburg’un Gay Başbakanı Katıldığı Konferansta Arap Ülkelerinin Yüzüne Homofobiyi Vurdu!

Lüksemburg’un gay başbakanı, Arap ülkelerinin eşcinselliği karşı olan tutumunu eleştirdi.

Bu haftanın başında Arap Ligi ve Birleşmiş Milletler ortaklığı ile Mısır’da gerçekleşen bir konferansta, Xavier Bettel, anti-LGBT yasaları ve LGBT vatandaşlara yönelik şiddeti kınadı. 

Belirtildiğine göre, Bettel “gay olduğunu ve bir erkek ile evli olmasının ortamda temsil edilen ülkelerin bazılarında ölüm ile cezalandırılacağını” söyledi. 

 

Der Spiegel muhabirlerinden Stefan Leifert’a göre, bu söz ortamın buz kesmesine neden oldu. 

 

Bettel, Twitter üzerinden verdiği yanıtta sözlerinin arkasında durdu: “Bir şey söylememek seçenek dahilinde değildi.”

Toplantıda temsil edilen ülkeler arasında eşcinselliğin yasak olduğu Cezayir, Fas, Umman, Tunus, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyordu. 

Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan ve Yemen’de eşcinsellik ölüm ile cezalandırılabiliyor. Mısır’da anti-LGBT bir yasa olmamasına rağmen, LGBT vatandaşlar sudan ucuz sebeplerle göz altına alınıyor veya tutuklanıyor.

AB liderleri toplantının başarılı geçtiğini ve insan haklarına yönelik tüm konulara değinildiğini dile getirirken, Arap liderleri ifade özgürlüğüne yönelik göndermelerden rahatsızlık duyduklarını dile getirdi. 

Toplantıya dair yayınlanan deklarasyonda, ne yazık ki LGBT’nin esamesi bile okunmuyor.

Xavier Bettel, modern dünyanın bilinen ilk gay devlet başkanı ve gay olduğu bilinirken ikinci kere seçilen de ilk devlet başkanı. Bettel, evlilik eşitliğinin Lüksemburg’a gelmesinin hemen ardından 2015 yılında Gauthier Destenay ile evlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.