Malta Gay Dönüşüm Terapisini Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi Oldu

 Malta Gay Dönüşüm Terapisini Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi Oldu
Digiqole ad

BBC, Malta’nın gay dönüşüm terapisini yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olduğunu bildirdi.

Man telling therapist his problems sitting on the couch

Yeni yasa gereği, “kişinin cinsel yönelimini, cinsel kimliğini değiştirme, bastırma veya ortadan kaldırma” girişiminde bulunan herkes para cezasıyla karşı karşıya kalacak ve 10.000 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılabilecek, 1 yıla kadar hapis yatabilecek.

 

 
Tasarı ayrıca “hiçbir cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği veya cinsiyet ifadesi, herhangi bir bozukluk, hastalık veya eksiklik teşkil etmiyor” şeklinde tasarlanacak.

 

 
Dönüşüm terapisi, bir kişiyi cinsel, ya da toplumsal cinsiyet kimliğinden “iyileştirmeye” çalışan geniş bir uygulama yelpazesini içeriyor. Bu uygulama “danışmanlık” dan elektrik çarpması terapisine ve dini egzotizme kadar her şeyi içerebiliyor.

 

 
Dünya Psikiyatri Birliği, bir kimsenin cinsel ya da toplumsal cinsiyet kimliğini etik dışı, tehlikeli ve etkisiz hale getirmeye çalışması oldukça tehlikeli ve zararlı. Birleşik Krallık’ta dönüşüm terapisi hala teknik olarak yasal olsa da, 2014’te NHS İngiltere ve Kraliyet Psikiyatrları Koleji, uygulamayı “potansiyel olarak zararlı ve etik olmayan” olarak nitelendiren bir anlaşma imzaladılar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin