Marvel’in ‘9’ Gay Süper Kahramanı

 Marvel’in ‘9’ Gay Süper Kahramanı
Digiqole ad

İnsanlar kadın süper kahramanların baş rolü kaptığı filmleri izlemek için yıllardır bekliyor.
Kulislerde, 2017 ve 2018’de vizyona gireceği konuşulan Wonderwoman, Captain Marvel gibi filmleri buna ufak bir cevap olarak düşünebiliriz. Tabii yeterli olmadığı da kanıksanamaz bir gerçek… Peki gay karakterleri de sinemada görmek için daha kaç fırın ekmek yememiz gerekecek?

Sıkı çizgi roman takipçileri bilirler; amiral gemisi tabir edilen karakterler olmasa da Doctor Strange, Elektra, Jarvis, Mr. Fantastic hatta alternatif evrenin Wolverine’i olan X-Treme X-men’in LGBT bireyler olduğu biliniyor.

Bu aslında “Gay süper kahraman filmi de yapılsın!”dan ziyade, insanların keyif duyacağı derin ve zengin yeni karakterlerin boy göstermesi için iyi de bir fırsat olabilir. Şimdi size Marvel çizgi romanlarında bulunan ve “Beyaz perdede de görsek keşke.” denilen 9 LGBT Marvel karakterini tanıtacağız;

1. Northstar – X-Men

13526222._UY984_SS984_
Marvel’in ilk gay karakteri… Amerikan çizgi romanlarında ortaya çıkan ilk homoseksüel karakterlerden biri.

North Star, ilk defa Wolverine’in yanında Kanadalı süper kahraman takımı Alpha Flight karşı mücadele ederek okurların karşısına çıkmıştı. Daha sonra X-Men’e katılan Northstar, mutant enstitüsünün önemli öğretmenlerinden biri olmuştu.

Özellikleri: Uçabilmek, süper hız ve dayanıklılık.

2. Hulkling ve Hulkling – Avengers

wiccan_and_hulkling_by_sabrea-d4uu8tp
Wiccan ve Hulkling, dağılan Avengers’dan sonra kurulan Young Avengers’ın birer üyesiydi.

Thor ve Hulk’la herhangi bir bağlantıları olmamasına rağmen Wiccan Thor’un, Hulkling ise isminden de belli olduğu üzere Hulk’a benzer görünümdeydiler. Bu ikili Marvel’in önde gelen LGBT çiftlerinden biri olmakla birlikte, evlilik yolunda hızla ilerlemekteler. Şimdilik nişanlılar.

Wiccan’ın özellikleri: Teleportasyon, Telekinezi, Hızlı iyileşme, Astral projeksiyon

Hulkling’in özellikleri: Şekil değiştirebilme.

3. Ultimate Colossus – X-Men

uxm95-jpdead
Marvel evreninin Colossus’u, alternatif Marvel evreninin ise Ultimate Colossus’u olan bu karakteri, X-Men: Son Direniş ve X-Men: Geçmiş Günler Gelecek isimli iki farklı X-Men filminde gördük.

İki filmde de odak noktasında olmayan, savaş sahnelerinde görünen Ultimate Colossus, vizyona gireceği söylenen X-Men filmleri Deadpool ve Wolverine 3’te de karşımıza çıkarsa belki Northstar ile arasındaki çizgi romanlarda da geçen romantik ilişkiye de değinebilirler.

Özellikleri: Organik çeliğe dönüştürebildiği vücudu, yüksek dayanıklılık, Colossus formunda yemeğe, suya hatta oksijene ihtiyaç duymaması.

4. Iceman

oaF910u
Ana Marvel evreninde gay olmayıp, alternatif evrende gay olan karakterlerden birisi olan Iceman, yani Bobby Drake’in gay olduğu “All-New X-Men”in 40. sayısında ortaya çıkmıştı. Bobby halen gay olduğunu takım arkadaşlarına söyleyip söylememekte tereddüt etmekte.

Iceman özellikleri: Suyu buza çevirebilme, buzdan silah yaratabilme, Organik-buz şeklini alabilme.

5. Moondragon ve Phyla-Vell – Guardians of the Galaxy

ee37fa8761325107b5c4f99b91519a70
Bugünlerde Phyla-Vell ile romantik bir ilişki içerisinde olduğu konuşulan Moondragon’un aşk defteri oldukça kabarık. Tanınmış kahramanlardan Thor ve Daredevil gibi süper kahramanlarla romantik ilişkiler yaşamış… Phyla-Vell ve Moondragon ikilisine Guardians of the Galaxy ve Avengers 2’de rahatlıkla yer verilebilirdi. Ki Star-Lord ve Gamora aşkından ziyade Thanos ile geçmişi bulunan Moondragon ve Phyla-Vell ikilisine odaklanmak hikayeyi daha da zenginleştirebilirdi…

Moondragon özellikleri: Telepati, Dövüş sanatları, telekinezi.

Phyla-Vell özellikleri: Uçabilme, Ortamdaki tüm enerjiyi absorbe edip tek bir yere yönlendirebilme.

6. Mystique ve Destiny – X-Men

www
Çizgi romanlarda Mystique biseksüel bir karakter (Ki şekil ve cinsiyet değiştirme özelliği olan bir mutant için mantıklı bir seçim!) Herhangi bir X-Men filmi izlediyseniz şekil değiştirebilen güzeller güzeli mavi mutant Mystique’i de bilirsiniz. X-Men filmlerinde gayet ön planlarda olan Mystique’in, aksine hiç bahsi geçmeyen bir de partneri vardı: Destiny.

Mystique’in özellikleri: Şekil değiştirebilme. Destiny’nin özellikleri: Geleceği görebilme ve değiştirebilme.

7. Karma – X-Men

Karma_
Fazla duyulmayan, bilinmeyen bir karakter olsa da Karma’nın orijini 1980’lere kadar dayanıyor. Marvel’in çoklu evreninde birden fazla versiyonu bulunan Karma, tüm bu bilinen evrenlerde iyi ya da kötü tarafta olsa da ortak noktası gay olması.

Karma’nın özellikleri: Zihin kontrolü, Kontrolünü ele aldığı zihni uzun süre etkisi altında tutabilmesi

8. Spider-Woman – Shield

top-9-gay-marvel-superheroes-when-will-they-make-it-to-the-big-screen-4207203
Hydra’nın üzerinde yaptığı deneyler neticesinde güçlerini kazanan bir S.H.I.E.L.D. ajanı olan Jessica Drew, Ultimate evreninde Spider-Woman ismini alsa da Spider-Man ile herhangi bir bağlantısı bulunmamakta. Ultimate evreninde Peter Parker baz alınarak üretilen bir çok klonu olan Jessica kendisini kadınlarla ilgilenen biri olduğunu açıklamış bir karakter.

Spider-Woman özellikleri: İnsanüstü güç, çeviklik ve dayanıklılık. Zehir ve radyasyona dayanıklılık

9. Daken – Dark Avengers

daken13
40’larda Wolverine’in tekrar ortaya çıkması için, Winter Soldier tarafından katledilen hamile eşinin saldırıdan kurtulan oğlu. Babasına benzeyen bir mutant olan Daken, biseksüel bir karakter sergiliyor, feromon üretip hetero bireyleri dahi etkisi altına alabiliyor.

Daken’in özellikleri: Babası gibi onun da ellerinden çıkan kemikleri var ve kendi kendine iyileşebiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

51 Paylaşımlar
Paylaş51
Tweetle
Paylaş
Pin