Matthew Morrocco’dan Yaşlı LGBT’lere Hürmet

 Matthew Morrocco’dan Yaşlı LGBT’lere Hürmet
Digiqole ad

Sanatçı Matthew Morrocco’nun yaşlanmayı farklı bir göz ile sunduğu kitabı “Complicit”, MATTE tarafından yayınlandı. 2010-2015 yılları arasında New York’ta yaşayan eşcinsel erkeklerin fotoğraflarının bulunduğu albümde, ayrımcılıktan yeterince çeken LGBT’nin mevcut sorunlarına da değiniliyor.

“Sadece fotoğraf sunuyor olabilirim fakat bunların arkasında bir bağ var. Çay, gözyaşları, orgazmlar ve özel detaylar var.”

Samimi bir his uyandırmak için ev ortamında çekilen fotoğraflarda, ışık ve pozlama 19. yüzyıl Fransız resimlerini andırıyor. “İlk çektiğim fotoğraf 60 yaşında Danny adlı bir adama aitti. Nasıl hissettiğimi tam hatırlamıyorum fakat yaşlı bir adamın pantolonuma ellerini koyduğu bir poz hoş olabilir diye düşünmüştüm.”

“Kuir bireyler interneti öğrenmek, büyümek, oynamak ve kimliklerini paylaşmak için bir araç olarak kullanıyor.”

Teknolojinin kitapta hakkı büyük. Morocco tüm modelleri ile internet üstünden tanıştığını belirtiyor. Ayrıca teknolojinin kendisini tanıma sürecinde önemli bir yerde olduğunun altını çiziyor.

Son zamanlarda Trump-Pence yönetimin tutumu, ABD’deki eşcinsellerin genelini huzursuz ediyor. Evlilik eşitliğine olan karşı duruş, okulların LGBT kaynaklarını sınırlayan adımlar, bugüne kadar katedilen yolu çöpe atmak gibi bir etki yaratıyor.

Complicit, ilerleme için otorite ile mücadelenin güzel bir hikayesi. İçinde Stonewall İsyanı’ndan ve NYC Onur Yürüyüşü’ne esintiler var. 

Morocco birlikte çalıştığı modellerin geçmişlerine ilgili olduğunu belirtiyor.

“Bir anı hatırlıyorum, içlerinden biri bana kendini kokain ile öldüren bir eski sevgilisini anlatmıştı. Çok üzücü bir olay, çünkü ölen eski sevgili reşit bile değilmiş.”

“Samimiyet her zaman istenen bir şey değil. Travmatik anılar, acı ve geçmişin getirdiği stres, iki insanın arasında bariyerler yaratabiliyor.”

Belki de Jane Fonda’nın TED konuşmasında bahsettiği gibi, yaşlılık olduğumuz kişiyi yaşama ve bu doğrultuda yapılacakları bitirme zamanıdır. Tutkular belli bir yaşa erişildi diye kaybolmamalıdır. En azından Complicit bu doğrultuda hareket ediyor ve bizlere samimi bir bakış sunuyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

17 Paylaşımlar
Paylaş17
Tweetle
Paylaş
Pin