Moda Dünyasının En Çarpıcı Eşcinsel Simgeleri

 Moda Dünyasının En Çarpıcı Eşcinsel Simgeleri
Digiqole ad

Moda gelip geçici mi? evet olabilir. Ama bazı isimler geliyor, ve geçmiyor. İsimleri sonsuza kadar yaşıyor, yaşatılıyor. Bu ünlü tasarımcılar, sadece ürettikleri tasarımlar ile değil, özel yaşantıları, duruşları, çarpıcı ruh halleri ve stilleri ile de Moda’nın ikon isimleri haline geldiler.

ALEXANDER  MCQUEEN

1996 yılında Givenchy’nin baş tasarımcısı seçildi, 2000 yılında George Forsyth evlenen McQueen, bir yıl sonra ayrıldıklarını duyurdu. McQueen, Londra Moda Haftasından günler önce, ve 75 yaşındaki annesinin kanserden ölmesinden dokuz gün sonra öldü. Tasarımcının arkadaşı David La Chapelle, öldüğü zaman McQueen’in “çok sayıda uyuşturucu aldığını ve çok mutsuz olduğunu” söyledi. McQueen arkasında “Köpeklerime bak, üzgünüm, seni seviyorum, Lee.” yazan bir not bıraktı.

alexander-mcqueen-biopic-08cad0a73ff4468e8b930ff0000eb9cf6

YVES SAİNT LAURENT

Saint Laurent, kadınların hayatına kattığı smokin gömlek ile moda’da devrim yarattı. Yves Saint Laurent’in 2008 yılındaki ölümünden sonra, markanın kreatif direktörü Hedi Slimane, markanın ismini Saint Laurent Paris olarak değiştirdi. Fakat; YSL logosu hala parfüm, çanta gibi ürünlerde kullanılmaya devam ediliyor.

001-yves-saint-laurent-theredlist

TOM FORD

Açık eşcinsel tasarımcı, yönetmen Tom Ford 1986 yılından bu yana ortağı olan Richard Buckley ile beraber. Çiftin Eylül 2012’de doğan Alexander John Buckley Ford adında bir oğlu var. 

tom-ford-fashion-designer

GİANNİ VERSACE

Gianni Versace, güzel giysiler, kokular ve aksesuarların en önemli ismi oldu, 1997 yılında ölümüne kadar 1982 den ortağı, Antonio D’Amico ile beraberdi. Ünlü modacı, bir süre boyunca çok nadir görülen bir hastalık olan, iç kulak kanseriyle boğuştu. 15 Haziran 1997′ de, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda, Miami Beach, Florida’da silahla vurularak öldürüldü. Seri katil Andrew Cunanan, cinayetten kısa bir süre sonra intihar etti.

15-things-you-didnt-know-about-gianni-versace-5

ZAC POSEN

Oldukça genç bir yaşta olmasına rağmen daha şimdiden dünya çapında tanınan ve bir çok ünlü  ismi giydiren Zac Posen, tasarımları, genç yaşı ve yakışıklılığıyla birçok insanın ilgisini üzerine toplarken aynı zamanda gelecekte aynı yoldan yürümek isteyen genç moda tasarımcılarının da ilham kaynağı olmuş bir isim. Zac Posen, başarılarına gün geçtikçe yenilerini ekleyerek birçok ünlü ismin de dikkatini çekmeyi başardı. Uma Thurman, Michelle Obama, Gwyneth Paltrow ve Naomi Watts gibi pek çok ünlü kişinin ilk tercihlerinden biri haline geldi

zac-posens-quotes-7

VALENTİNO

Hakkında pek fazla söze gerek olmayan bir ikon, Valentino.. Tasarımları ile bir çok genç isme ilham vermiş, Moda’nın dev ismi. 50 yılı aşkın bir süredir, Giancarlo Giammetti ile beraberdir.

valentino-for-the-new-york-city-ballet

MARC JACOBS

Jacobs ilk defa 1997’de Fransız moda evi Louis Vuitton’da sanat direktörlüğü yaparken tanındı. Marc Jacobs ve Marc by Marc Jacobs markalarının baş tasarımcısı olan ABD’li modacı, Time dergisinin her yıl dünyanın en etkili 100 ismini listelediği Time 100 listesinde, 2010 yılında yer almıştı.

09-marc-jacobs-tattoos-w750-h560-2x

JEAN PAUL GAULTİER

Fransız moda tasarımcısı 1982’de, Francis Menuge ile birlikte Jean Paul Gaultier adlı şirketi kurdu. Gaultier 2003 ile 2010 yılları arasında Hermes’in yaratıcı yönetmenliğini üstlendi. Fakat 15 yıllık ortağı Francis Menuge’yi, 80’li yılların sonlarına doğru AİDS nedeni ile kaybetti.

1-1

COCO CHANEL

Fransız moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusu. İsmi “Time Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi’  listesinde de gecen tek moda tasarımcısıdır. Chanel sadece dünya kadınlarını değil, Türk askerlerini de giydirdi. 1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk ordusu 1980’lere dek onun imzasını taşıyan üniformalar giydi. Üç yıl önce TSK kıyafetlerinin son tasarımını yapan Arzu Kaprol de kıyafetlerde beğendiği ve değiştirmek istemediği kısımların hep Chanel tarafından tasarlananlar olduğunu söylemişti.

Coco Chanel, French couturier. Paris, 1936. LIP-69

KARL LAGERFELD

20. yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından biri. Almanya’nın Hamburg şehrinde doğdu ve Paris’te yaşıyor ve çalışıyor. 1980’li yılların başlarında kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreten markasını piyasaya sürdü. Uzun kariyeri boyunca Chloe, Fendi ve Chanel gibi büyük moda evleri ile ortaklaşa çalıştı. 2004 yılında kendi markası KL Tommy Hilfiger´e satılmıştır.

karl-lagerfeld-v-magazine-2016-shoot

MİCHAEL KORS

İki defa CDFA ödülünü kucaklamış, dünyaca ünlü bir diğer açık eşcinsel tasarımcı Michael Kors,  2011 yılında ortağı, Lance LEPERE, evlendi.

michaelkors

ALEXANDER WANG

wang-1

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Paylaşımlar
Paylaş29
Tweetle
Paylaş
Pin