Mr. Olympia Lakabını Kazanmak İsteyen İlk Trans Vücut Geliştirmeciyle Tanışın

 Mr. Olympia Lakabını Kazanmak İsteyen İlk Trans Vücut Geliştirmeciyle Tanışın
Digiqole ad

Teksaslı bir otomotiv teknisyeni, dünyanın en büyük vücut geliştirme yarışmasında dünyadaki ilk transseksüel Mr. Olympia olma onuruna erişmeyi umuyor.

Hormon tedavisinden yalnızca üç yıl kadar sonra 20 yaşındaki Holbrook büyük ödülü gözüne kestirdi.

Doğum adı Ambreia Jane olan Ajay Holbrook, 16 yaşındayken kendini erkek olarak tanımlamaya başladı ve hemen ardından vücut geliştirmeye gönül verdi.

Ajay şöyle belirtti: “Ardımda tüm transseksüel bireyler için bir miras bırakmak ve dünyadaki en büyük vücut geliştirme yarışmalarına katılan ilk transseksüel erkek olmak istiyorum.”

Holbrook’un yarışa katılma amacı büyük ödülü kazanmak, ancak Mr. Olympia yarışına katılıyor olmaktan bile yeterince mutluluk duyacağını belirtiyor. Yarışma 60’lı yıllarda düzenlenmeye başlamış.

“Bazen öyle devasa hedefler seçiyorum ki altlarında eziliyormuş gibi hissediyorum. Hayatımla ilgili bir sürü planım var, öyle çoklar ki kafamın içinde 7/24 o hedeflere nasıl ulaşacağımı düşünüyorum,”diyor Holbrook.

“Çok yorucu bir şey ancak bir gün tüm emeklerimin karşılığını alacağımı biliyorum.”

“Aslına bakarsanız bir zamanlar bir yakınımın fiziksel tacizine uğramıştım ve bundan sonra asla o kadar savunmasız hissetmek istemediğime karar verdim.”

“Ben de kendimi koruyabilmek ve artık çaresiz hissetmemek için spor yapmaya başladım.”

“Şimdi dönüp bakıyorum da kendim için verdiğim en iyi kararlardan biriydi bu.”

Şu an kendisinin Instagram’da 44 bine yakın takipçisi var, ve YouTube kanalından samimi videolar da paylaşmaya devam ediyor.

“Transseksüel olduğumu nasıl anladım?” başlıklı bir videoda Holbrook daha 13 yaşındayken “kız vücuduna sıkışmış bir erkek çocuğu gibi hissetmek’ ile nasıl başa çıkılacağına dair araştırmalar yapmaya başladığını anlatıyor.

“Her sabah uyanmaktan nefret ediyordum ve kafamda sık sık intihar düşünceleri oluyordu, neden bilmiyordum.”

“Sonunda hayattaki mutluluğumun ve başarımın başkalarının hakkımdaki yargılarından daha önemli olduğuna karar verdim. En sonunda başkalarını memnun etmek yerine önce kendimi düşünmem gerektiğini hissettim.”

“En sonunda hormon tedavisine başlamak için ilk adımları attım. Hayatımda ilk kez aynaya baktığımda gördüğüm kişiyi beğenmeye başladım. Daha özgüvenli ve mutlu hissediyorum, çaresizlikle ise uzaktan yakından alakam yok.”

“Artık her sabah uyanmayı iple çekiyorum ve hayattaki gündelik sorunlarla uğraşmak artık benim için büyük bir dert değil. Artık ölmek istemiyorum, yaşayabildiğim kadar yaşamak istiyorum.”

Geçiş döneminden bu yana daha mutlu hissetse de Holbrook’un yakın çevresi halen onun bu durumuna tamamen alışabilmiş değil.

“Birçok akrabam transseksüel olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayamıyor ve beni kabul etmiyor, ben de onlarla mesafemi koruyorum,” diye belirtiyor.

“Tek gerçek ailem annem ve anneannem. Başta onlar da anlayamadılar ama tamamen karşı da çıkmadılar.

“Yıllar geçtikçe benim ne kadar mutlu olduğumu görüp geçiş sürecinin benim için ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladılar. Bu gerçeği görebilmek için zihinlerini sonuna kadar açabildikleri için onlara sonsuza dek minnettar olacağım.

“Keşke daha çok insan bunun düşündükleri gibi bir tabu olmadığını anlayabilse. Gerçekte transseksüel bireyler ilk insanlardan beri varlar.”

Mr. Olympia yarışması Las Vegas’ta her yılın Eylül ayında düzenleniyor ve yarışmayı kazanan ünlü isimlerden biri de Arnold Schwarzenegger, ödülü tam yedi kez kazanmış.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin