Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Biseksüel Filmi

 Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Biseksüel Filmi
Digiqole ad

Konu gayler ve lezbiyenler olunca, film bol. Kimi iyi, kimi kötü. Fakat hepsi farkındalık ve bilinirlik adına önemli bir amaca hizmet ediyor.

Biseksüelliğe geldiğimizde ise, gerçek bir temsil problemi var.

Özellikle Brokeback Mountain ve Call Me By Your Name arasındaki benzerlik göze çarpıyor. İki filmde de gay çiftlerin kadınlar ile ilişkileri oluyor fakat asla biseksüellik açık bir şekilde dile getirilmiyor.

Hatta biseksüelliğe genel olarak negatif bir bakış hakim. Biseksüellik, “eşcinsellikten önceki durak” olarak görülüyor. 

Öyle ki, Scott Pilgrim vs. The World filmi, barındırdığı bifobik sahneler nedeniyle gerçek bir utanç vesilesi. 2010 yapımı filmde, baş karakter Ramona erkek arkadaşı Scott’ı aldatsa da, Scott önce şok olmasına rağmen durumu “seksi bir an” olarak değerlendiriyor ve rahatlıyor. 

Filmlerdeki karakterler, “bi” kelimesine telaffuz etmek bir yana dursun biseksüel olduklarından habersiz gibi kurgulanıyor. Hak yemiş de olmayalım, 1972 Cabaret ve 1998 Velvet Goldmine gibi biseksüelliği çok iyi yansıtan yapımlar da var. Fakat daha fazlasının olması gerektiği gözardı edilemeyecek bir gerçek.

Yine de derleyip topladıklarımızdan bir liste oluşturduk ve sizlerle paylaşalım istedik. Umuyoruz kaliteli zaman geçirmenize yardımımız dokunur!

1. Appropriate Behavior

İran asıllı Amerikalı yönetmen ve oyuncu Desiree Akhavan ilk çalışması olan bu filmde, dürüst ve nüktedan bir şekilde kendi hayatını anlatıyor.

Canlandırdığı Shirin karakteri, sevgilisi Maxine tarafından terkedilince kendini bir anda evsiz ve kimsesiz buluyor. 

Shirin, hayatını toplamaya çalışırken bir yandan geleneksel kalıplar ve berbat sevgililik denemeleri ile bir yandan part-time işler ile boğuşuyor. 

2. Love Songs

2007 ve Fransız yapımı olan film, başrolünde Louis Garrel’in olduğu bir müzikal drama. Garrel, Ismaël adlı biseksüel karakteri canlandırıyor. 

Ismaël, sadece Julie’ye aşık olsa da kimi zaman arkadaşı Alice ile de beraber zaman geçiriyorlar ve grup seks yapıyorlar. Bu uyum Julie’nin ölmesi ile beraber yerle bir oluyor. Film geri kalanında ise Ismaël’in kendini toplama süreci anlatılıyor.

Julie karakteri Ludivine Sagnier, Alice ise Clotilde Hesme tarafından canlandırılıyor.

3. The Comedian

Appropriate Behavior’un bir başka versiyonu gibi olan The Comedian, İngiltere yapımı ve Edward Hogg’un hayatını anlatıyor.

Biseksüel olan Hogg, kendisini mutlu etmeyen bir işte çalışırken stand-uplara çıkıp bir sıçrama anı yakalamak için uğraşıyor. 

2012 yapımı film Doğu Londra’yı, Appropriate Behavior’un Brooklyn’i yansıttığı gibi çarpıcı bir üslup ile anlatıyor.

4. Margarita With A Straw

Başrolünde Hint asıllı Fransız aktris Kalki Koechlin’in yer aldığı film, engelli bir genç kızın hikayesini anlatıyor.

Serebral palsisi olan Laila’yı canlandıran Koechlin, bugünlerde olduğu gibi o günlerde de “engelli olmayan birini engelli rolüne almak ne kadar doğru” tartışmalarına sebep olmuş, fakat performansıyla tüm eleştirenlere gereken cevabı vermişti. 

5. Kaboom

Saçma, çok da ciddi olmayan üniversite filmlerini seviyorsanız, bu Greg Araki filmine bayılacaksınız. 

Smith, hem kadınlardan hem de erkeklerden hoşlanan bir çiçeği burnunda üniversite öğrencisi. Kendisini ‘belirsiz’ olarak tanımlıyor.

Thor-vari oda arkadaşına inceden bir yürüme hali içinde olsa da, gözünü İngiliz değişim öğrencisi Juno Temple ve Jason Olive’den alamıyor. 

Filmde cinayet, garip tarikatlar, aksiyon ve eğlence var. Filmin son sahnesi, bize göre biraz sallamasyon olsa da, Cannes Film Festivali’nde Kuir Palmiye ödülünü kazanan bir film herkesin düşünmesi gereken bir seçenek. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

45 Paylaşımlar
Paylaş45
Tweetle
Paylaş
Pin