fbpx   .  

Natrans (Cis) Erkeklerin Giremediği İlk Festival İsveç’te Yapıldı

Sadece kadınların, trans bireylerin ve kendini ikili sistemin dışında tanımlayanların katılabildiği İsveçli komedyen Emma Knyckare’in fikri olan Statement Festival, Götenburg’da düzenlendi.

Fikri ise İsveç’teki müzik festivallerinde yaşanan tecavüz vakalarının giderek artması tetikledi. 

Katılımcılarda gözetilen cinsel kimlik şartı, sanatçılara karşı da uygulanıyor.

 

Bir grubun üyesi olarak gelen cis erkekler ise sahnede ayrı bir bölümde çalmak zorunda bırakıldı. 

Festivalin websitesinde yer alan ifadeler ise şöyle:

“Bu festival dünya üzerindeki cis erkeksiz ilk büyük müzik festivali – hem ziyaretçi hem de sanatçı açısından! Bu, toplumumuzda yaşanan cinsel saldırılara bir tepkidir.”

Etkinlikte yer alan isimler arasında Eurovision’dan tanıdığımız Loreen, Frida Hyvönen, Joy, Beatrice Eli, Maxida Märak and Tami T de bulunuyor. 

Knyckare: “Medyanın cis erkekler yerine göçmenler ve alkole odaklanması beni üzüyor.”

Etkinliğin organizasyonunu üstlenen ekip ise tamamen kadın, trans ve kendini ikili sistemin dışında tanımlayanlardan oluşuyor. 

Kynckare fikrini ilk olarak Twitter’da takipçilerine yönelttiği,”Tüm erkekler nasıl davranmaları gerektiğini öğrenene kadar erkeklerin katılamadığı bir festival olsa, ne dersiniz?” sorusu ile ortaya atmıştı.

Aldığı pozitif geri dönüşten sonra kolları sıvayan Kynckare, kısa sürede 95,000 euro toplamayı başardı. 

Fakat geçtiğimiz Haziran ayında, cis erkeklere karşı ayrımcılık yapıldığı yönündeki iddialar nedeniyle etkinlik hakkında soruşturma açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.