Önemli Dava, Kenya’da Eşcinselliği Yasallaştırabilir!

 Önemli Dava, Kenya’da Eşcinselliği Yasallaştırabilir!

DATE: 10/01/2015 LGBT Refugees — Kenya CAPTION: Nelson and Raymond

Digiqole ad

Kenya Yüksek Mahkemesi, 14 yıllık hapis cezasıyla cezalandırılabilen eşcinselliği yasaklayan kanunu değiştirebilecek bir davada karar vermeye hazırlanıyor.

Ulusal Gay ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu (NGLHRC) ve diğer bazı gruplar, Kenya Ceza Kanunu’nun Britanya sömürge döneminden kalma 162. maddeyi kaldırması için mahkemeye bir dilekçe verdiler.

Hükümet raporlarına göre, 2010 ve 2014’ün başları arasında ülkede 162. madde yüzünden 600 kişi yargılandı. Kanun aynı zamanda LGBT’lere uygulanan taciz, ayrımcılık ve şiddetin cezalandırılmamasına sebep oluyor. 

2016’da Kenyalı bir hakim, işkence olduğu yönünde yükselen seslere rağmen, birisinin gay olup olmadığına bakmak için anal muayene yapılmasının yasal olduğu yönünde karar verdi.

NGLHRC yöneticisi Eric Gitari eğer yasa kaldırılırsa insanların yasal dayanaklara dayanarak mücadele etmeye devam edebileceklerini söyledi.

Ancak hükümetin hukukçuları eşcinselliğin suçsuzlaştırılmasının eşcinsel evliliğin yasallaşmasına sebep olacağını söylüyorlar. 

“Bu birleşmelerden bazılarının evlilikle sonlanabileceğini düşünmek mantıklı olur. Eğer bu olursa Anayasa çiğnenmiş olur.”

Perşembe günü Yüksek Mahkeme, kararı 26 Nisan’da açıklayacağını beyan etti.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin