New York Polis Departmanı HIV’li Bir Erkeğe Ayrımcılık Yaparak İşe Almadı

 New York Polis Departmanı HIV’li Bir Erkeğe Ayrımcılık Yaparak İşe Almadı
Digiqole ad

New York Polis Departmanı, HIV’li bir erkeğe yönelik yaptıkları ayrımcılık iddiaları nedeniyle haklarında ABD Adalet Bakanlığı’nda yasal işlem başlatıldı.

Raymond Parker, 2013’te açık olan NYPD iletişim teknisyeni pozisyonu işi için başvurmuş, ve koşullu bir istihdam teklifi almıştı.

Ancak Parker, sağlık kontrolü yapıldıktan sonra “HIV CD4 sayısı” gerekçe gösterilerek diskalifiye edildi. CD4 sayısı, HIV pozitif insanlarda bağışıklık sisteminin ne kadar iyi çalıştığının bir göstergesi olarak kullanılıyor.

60 yaşındaki Parker, işin tanımında HIV ile yaşayan birinin bu işi üstlenmesini engelleyen hiçbir şey olmadığını savunuyor.

Parker’ın başvurduğu işin tanımı ise şöyle, “911 acil arama görevlisi olarak servis ile ilgilenmek, acil servisi başlatmak için arayanlardan gerekli bilgileri edinmek, acil hizmet sağlanması ile ilgili olarak büro, idari ve diğer görevleri yerine getirmek, ve ilgili çalışmaları gerçekleştirmek”

Polis departmanı konu hakkında değişiklik yapmayı reddedince, Parker Eşit İstihdam Fırsat Komisyonu’na dava açtı.

Davayı takiben, Adalet Bakanlığı’nın sivil haklar bölümü, NYPD aleyhinde bir dava açmadı.

Trump yönetimi iktidara gelmeden kısa bir süre önce, polis departmanını Engelli Amerikalılar Yasasını ihlal etmekle suçlamıştı.

HIV bulundurmak Parker’ın görevlerini yerine getirmesini engellemiyor.

NYPD, Parker’a makul bir cevap vermedi. NYPD’nin sağlık kontrolü sonucu yüzünden Parker’ı istememesi olumsuz bir istihdam eylemi olarak adlandırıldı.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin