Nyle Dimarco: İşitme Engelli Biri Olarak Dünyayı Dolaşmak Çok Daha Kolay

 Nyle Dimarco: İşitme Engelli Biri Olarak Dünyayı Dolaşmak Çok Daha Kolay
Digiqole ad

Eşcinsel ve işitme engelli model Nyle Dimarco, duyabilen iki insan arasında tercümanlık yapmak zorunda kaldığı anısını anlatıyor.

America’s Next Top Model yıldızı ve eşcinsel olan Nyle Dimarco, Tedx Talks adlı Youtube serisinde işitme engelli biri olarak yolculuk yapmanın nasıl bir şey olduğundan bahsetti ve İtalyan bir kasabın söylediklerini Amerikan bir erkeğe tercüme etmesi gerektiği komik bir anısını paylaştı.

“Birkaç yıl önce dünyayı dolaşmaya karar verdim. O zamandan beri toplam 43 ülke gezdim. Tuhaf olan şeylerden biri insanlar bana sürekli ‘Nyle, çok cesursun!’, ‘Hem duyamayıp hem de tek başına dünyayı dolaşmak zor değil mi?’ gibi sorular soruyorlardı. Bu sorulara gülüp geçiyorum, çünkü bilmedikleri şey, işitme engelli bir insan olarak yolculuk yapmak çok daha kolay.”

%CODE1%

“Birkaç yıl önce Sicilya’nın güneyindeydim. Bit pazarını gezerken bir kasaba girdim ve orada İtalyan kasaba etin ne eti olduğunu soran bir Amerikan gördüm. Kasap el kol hareketleri yaparak Amerikalıya cevap vermeye çalışıyordu ama birbirlerini anlamıyorlardı. İki duyan insan karşılıklı birbirlerine el kol hareketleri yapıyorlar ve hiç bir şey anlamıyorlardı, ben de orada dikilmiş onları izliyordum. En sonunda dayanamadım, bir kağıt çıkardım ve kasabın dediklerini yazarak turiste verdim. İşitme engelli bir insan, iki duyan insan için çevirmenlik yapıyor. Bu durumda onlar engelli sayılır, ben değil.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

25 Paylaşımlar
Paylaş25
Tweetle
Paylaş
Pin