ODTÜ LGBTİ’nin ‘Resmiyet’ Mücadelesi Tam 21 Yıldır Sürüyor!

 ODTÜ LGBTİ’nin ‘Resmiyet’ Mücadelesi Tam 21 Yıldır Sürüyor!
Digiqole ad

21 yıldır ODTÜ’de cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, toplumsal cinsiyet ve LGBTİ konularında mücadele sürdürmekte olan ODTÜ LGBTİ Dayanışması defalarca yapılan başvuruya rağmen hala resmi olarak tanınmıyor.

ODTÜ LGBTİ Dayanışması, kulüplerinin resmiyete kavuşması için imza kampanyası başlattı. Kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor;

“Kampüs içerisinde rastlanan homofobi, bifobi, transfobi ve heteroseksizm aslında sadece LGBTİleri değil, kampüs içerisinde yaşayan herkesi ilgilendirmektedir. Bu konuda resmi faaliyet gösterebilmek, halihazırda yaptığımız toplantıları, söyleşileri, panelleri, film gösterimlerini ve daha birçok kampüs içi yaşamı, kampüsü oluşturan herkes için yaşanabilir kılmak adına yaptığımız faaliyetleri devam ettirmek ve resmi bir topluluk olarak çok daha fazla bireye ulaşmak, maddi destek almak, kampüs içerisinde dayanışmanın mobilitesini arttırmak adına çok uzun süredir rektörlüğe başvurularda bulunuyoruz. Bu başvurular yıllardır gerek bürokratik engellerle gerekse LGBTİ haklarını yoksayarak reddedilmektedir. Bununla beraber Türkiye’deki birçok üniversitede bu konularda çalışmalar sürdüren öğrenci toplulukları ve kulüpleri resmi bir kabul görmektedir. ODTÜ LGBTİ Dayanışması uzun süredir çalışmalarını sürdürse de ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde resmi bir topluluk olmanın avantajları yukarıda belirttiğimiz gibi açık ve ortadadır.

“Bizler imzacılar olarak ODTÜ LGBTİ Dayanışması’nın ODTÜ Rektörlüğü tarafınca resmi kabul edilmesi adına ODTÜ Rektörlüğü’ne, ODTÜ Kamuoyunu’na çağrıda bulunuyoruz.”

Kampanyaya katılmak için tıklayınız.

Kaos GL

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

116 Paylaşımlar
Paylaş116
Tweetle
Paylaş
Pin