İkili Cinsiyet Sistemini Yıkmak İçin Harekete Geçtiler!

 İkili Cinsiyet Sistemini Yıkmak İçin Harekete Geçtiler!
Digiqole ad

ANKARA – ODTÜ öğrencileri, okulda cinsiyetçi zamirlerin kullanılmaması ve ikili cinsiyet sistemini yıkmak için hareket geçti. Üniversitedeki öğrencilerden ve öğretim görevlerinden destek beklediklerini belirten psikoloji bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Murat Korkmaz, “Aslında Arda ve ben birkaç senedir derslerde bahsediyorduk hep, he/she yerine they ya da cinsiyetsiz zamirlerin kullanılması gerektiğinden, fakat bir hafta önce bu kararı aldık. En azından kendi bölümümüzde bunu başlatalım” dedi.

Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, okulda cinsiyetçi zamirlerin kullanılmaması için harekete geçti. Üniversitenin psikoloji bölümünde üçüncü sınıfta okuyan Arda Aksoy ve Murat Korkmaz, bu hareketi başlatanlardan. Öğrencilerin, amaçlarının en önemlisi he/she yerine they/their cinsiyet beyan etmeyen zamirini talep etmek olduğunu söyleyerek, sistemin ikili cinsiyet dışındaki cinsiyetleri yok saydığını bu nedenle taleplerinin bu ikili cinsiyet sistemin bir noktada dönüştürücü bir rol üstleneceğini belirtiyor.

‘Psikoloji Bölümü’nden başlayacağız’
ODTÜ Psikoloji Bölümü’ndeki öğretim üyelerine he/she değil, they/their zamirlerinin kullanılması üzerine taleplerini ilettiklerini belirten Murat Korkmaz, “Eğitim dili İngilizce ODTÜ’nün dolayısıyla her zaman he/she duyuyoruz. Bu hafta süresince, Psikoloji Bölümü’ndeki tüm akademisyenlere ulaşıp farkındalığı arttırmayı ve her cinsiyet kimliğinden öğrencinin rahat bir biçimde eğitim hayatına devam edebilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Tüm öğrencilerin ve öğretim üyelerinin desteğiyle birlikte, Psikoloji Bölümü’nden başlayarak kampüsteki cissexismi en aza indirmek istiyoruz. Cinsiyet temelli ayrımcılıklar konusunda akademik ortamda bugüne dek birçok çalışma yürütülmüş ve hâlihazırda yürütülmektedir” diye konuştu.

‘She/He ikili cinsiyet sistemini sürdürüyor’
Kişilerin cinsiyetlerine dair bilgiye ancak ve ancak kendi beyanları neticesinde ulaşılabileceğini dile getiren Murat, toplumsal cinsiyet alanında yapılmakta olan çalışmalardan da cinsiyet kavramının biyolojik donanımlar ve uzuvlarla sınırlandırılabileceği bir kavram olmaktan uzak olduğunu kaydetti. Murat, “Bu doğrultuda; fiziksel görünüm, kişinin cinsiyeti hakkında herhangi bir bilgi vermemektedir. Kendi beyanları olmaksızın, kişilere atılan her bir cinsiyet, özünde stereotip kaynaklı bir önyargıdır. Bu önyargının davranışa geçirilmiş hali, bir ayrımcılık türü olan; doğumda atanmış cinsiyetlerini reddeden kişileri hedef alan ve kadın/erkek dışındaki transgender, genderfluid, agender (+) gibi cinsiyetleri yok sayan cissexsismdir. Bu temelde, cinsiyet beyanı olmaksızın yalnızca yasal kimlik bilgilerine ve kişinin görünümüne bakarak kişilere she/he gibi cinsiyet belirten zamirlerle hitap edilmesi ikili cinsiyet sisteminin istemeden de olsa sürdürülmesine neden olmaktadır” diye belirtti.

‘She/he zamirlerinin yerine they/their’
ODTÜ öğrencileri olarak she/he zamirlerinin yerine they/their zamirlerinin ya da öğrencilerin isimlerinin kullanılmasını talep ettiklerini kaydetti. Cinsiyetçi zamirlerin Vanderbilt University, Harvard University, gibi üniversitelerde de tartışmaya açıldığını söyleyen Murat, cinsiyet beyanı bulunmayan kişiler için, eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için cinsiyet belirtmeyen zamirlerin kullanımına kanat getirildiğini aktardı. Murat, “Akademisyenlerin, cissexsism karşıtı bu hareketin uygulamaya geçirilmesinde alacağı rol çok kıymetli ve mühimdir. Birkaç senedir derslerde bahsediyorduk. Arda’yla bir hafta önce bu kararı aldık. En azından kendi bölümümüzde bunu başlatalım ve giderek alanımızı genişletiriz diye düşündük ” dedi.

gazetesujin

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin