Okullara Güvenmeyen Aileler, Çocuklarına Cinsellik ve Cinsiyet Hakkında Konuşacak Birilerini Arıyor

 Okullara Güvenmeyen Aileler, Çocuklarına Cinsellik ve Cinsiyet Hakkında Konuşacak Birilerini Arıyor
Digiqole ad

Bazı ebeveynler çocuklarının seks ve cinsiyet konularında düzgün bir eğitim almaları için her türlü çabayı gösteriyorlar çünkü İngiltere’deki eğitim sistemi bu kişileri hayal kırıklığına uğratıyor.

Childcare.co.uk sitesine verilen bir ilanda, çocuklarla cinsellik ve cinsiyet konuları üzerinde konuşacak birisinin arandığı söylendi.

İlanda aranan kişinin çocuklarla iki cinsiyetle de seks, transcinsiyet ve non-binary dahil diğer cinsiyet türleri ve cinsel korunma yöntemleri hakkında konuşması bekleniyor.

İlanda aranan kişinin 8 ve 7 yaşındaki çocuklarla farklı insanların vücutlarındaki anatomik farklılıklardan ve hamilelikten de konuşması istendi.

“Burası bu yardımı istemek için doğru yer mi bilmiyorum ama işte başlıyor. Eşim ve ben 8 yaşındaki kızımıza ve 7 yaşındaki oğlumuza birisinin o ‘konuşma’yı yapmasını istiyoruz. Birçok ebeveyn gibi bu konunun bir probleme dönüşmesi için daha çok vaktimiz olduğunu sanıyorduk. Ancak şu an onlara verdiğimiz cevaplarla tatmin olmadıkları bir dönemdeyiz. Okulun çocuklarımıza ergenlik, yakınlık ve razı gibi hassas konuları anlatırken iyi bir iş çıkaracağını düşünmüyoruz bu yüzden de bu işi birisinin bizim yerimize yapmasına ihtiyaç duyuyoruz. Bütün dersler ikimizden biri veya ikimiz de evdeyken, evde verilmesini istiyoruz. Sizinle birlikte odada olmayacağız ama evde olacağız böylece çocuklar kaldıramayacaklarını düşünürlerse gelip bizi bulabilecekler.”

Görünüşe göre bu iki ebeveyn çocuklarının böyle önemli konularda eğitilmesini sağlayabilmek için ellerinden geleni yapmaya hazırlar.

Bu 6 haftalık bir özel ders için çift 2.500 pound ödemeyi gözden çıkarmış.

Childcare.co.uk’un kurucusu Richard Conway konu hakkında şu yorumları yaptı:

“Malum konuşmayı yapmak her ebeveyn ve çocukları için ergenliğe giriş töreni gibi bir şeydir ancak bunu yapmak en yakın ailelerde bile çok zor olabilir. Bu ebeveynler belli ki çocuklarının düzgün bir eğitim alması için yüksek bir meblağ ödemeye razılar. Herhangi bir ebeveyn için yardıma ihtiyaç duyduğunu söylemek zor olabilir ancak eminim ki bu aile 50.000 kişilik çocuk eğitimi uzmanı camiamızdan kendilerine yardım edebilecek birini bulabilir. Arayışlarında kendilerine şans diliyoruz.”

Bu konular hakkındaki eğitim okullarda Cinsellik ve İlişkiler Eğitimi (SRE) dersi sırasında İngiltere’deki okullarda öğretiliyor. İnanç okulları dahil ülkedeki tüm okullarda SRE’nin zorunlu olması ve daha LGBT’leri kapsayıcı hale getirilmesi için yapılan çağrılara rağmen bu planlar hayata geçmeyecek gibi duruyor.

Eğitim Bakanı zorunlu cinsellik ve ilişkiler eğitimi için yapılan tüm planları sekteye uğratıyor çünkü dini gruplardan baskı görüyor.

Damian Hinds bu senenin başlarında cinsellik ve ilişkiler eğitimine yapılan hükümet rehberliğini teftiş eden Justine Greening’in yerine Eğitim Bakanı olmuştu. Greening LGBT-kapsayıcı zorunlu SRE planlarını desteklemişti ancak haftasonu kendisine konu hakkında soru sorulan Hinds, ebeveynlerin karşı çıktıkları derslerden çocuklarını çekme hakkının olduğunu söyledi.

Konu birkaç yıldır sürekli erteleniyor. Eski Eğitim Bakanı Nicky Morgan 2016’da reformları destekliyordu ancak süreç Brexit ve Başbakan değişimiyle ertelendi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin