Onur Etkinliklerini Daha Trans Dostu Yapmanın 12 Yolu

 Onur Etkinliklerini Daha Trans Dostu Yapmanın 12 Yolu
Digiqole ad

Onur etkinlikleri herkes için kucaklayıcı olmalı – sadece gayler, lezbiyenler ve biseksüeller için değil.Diğerleri kadar translar da LGBT ve kendilerini daha rahat hissettikleri etkinlikleri, toplantıları hakediyorlar!

Biz de oturduk, düşündük ve bu etkinlikleri daha trans dostu kılmanın yollarını listeledik. Bu önerilerden faydalanmak için kocaman festivaller düzenliyor olmanıza gerek yok. Arkadaş grubunuzla bir parti planlarken bile faydalanabilirsiniz!

Translardan fikir alın

Onur etkinliklerini düzenlerken en sık düşülen hata, trans bireylerin fikirlerini yeterince dinlememek. Bir grup organizatör masada oturup plan yapıyor – fakat acaba o masada translar ne kadar temsil ediliyor? Sevgili organizatörler, elinizi taşın altına koymalısınız. Temsil edilmek sadece dizilerde yeni karakterlerden ibaret değil!

Birden fazla trans kimliği olduğunu unutmayın

Translar tek tip değil. Garip bir hatırlatma olacak ama – onlar da insan! Farklı karakterleri, farklı kimlikleri, farklı fikirleri ve farklı dünyaları var. Lütfen transların hepsi aynıymış gibi davranmayın ve kimseyi stereotipleştirmeyin.

Trans ünlülere daha çok yer verin

Onur etkinlikleri LGBT dostu sanatçıları çıkartmakta problem yaşamıyor fakat konu LGBT hele hele trans ünlü isimlere gelince, herkesin basireti bağlanıyor. Oysa o kadar fazla trans sanatçı var ki! Biraz araştırma ile yüzlercesine ulaşılabiliyor.

Translara özel mini etkinlikler düzenleyin

Her kültürün farklı problemleri ve farklı ihtiyaçları oluyor. Translığın da bir kültürü var ve saygıyı hakediyor. Dolayısıyla, trans bireylerin dünya deneyimlerini paylaşabileceği, paylaşınca karşılık bulabileceği ortamlara ihtiyacı var – etkinlikler de bu konuda her zaman daha iyi olabilir.

Cinsiyetsiz tuvaletler kullanın

Tamam, mekan sahibi veya etkinlik organizatörü değilseniz bunu yapmanızı bekleyemeyiz. Ama belki de etkinlikleri düzenlerken cinsiyetsiz tuvaletleri olan yerleri seçebilirsiniz?

Tanıtım materyallerinde translara yer verin

Planı yaptınız, kimler gelecek hazır, neler olacak hazır, tanıtım planı bitmiş – sıra geldi tanıtım görsellerine… Lütfen trans bireyleri unutmayın. Kolaya kaçıp stereotipleşmiş görseller seçmeyin…

Trans hizmetleri sunun

Eğer büyük çaplı bir etkinlik düzenliyorsanız, transların ihtiyaçlarını karşılayabilecek firmaları davet etmeyi ihmal etmeyin. Tran dostu şirketler ve transların hayatını kolaylaştırmak için çalışan her bir kişi o kadar değerli ki!

Yalan reklam yapmayın

Reklam materyalinize kocaman harflerle LGBT yazıyorsanız, LGBT bir etkinlik yaptığınızdan emin olun. Sadece eşcinsel erkekleri düşünerek hazırlanmış bir etkinlikte, gay olmayan biri düşündüğünüz kadar rahat etmeyebilir. Ayrıca olmayan birşeyin reklamını yapmak, en hafif tabirle düşüncesizlik ve lütfen düşüncesizlik yapmayın!

Trans etkinliklerine katılın

Gidin. İnceleyin. Öğrenin. Translar için düzenlenen etkinliklerde yer alın. Translar ne kadar mutlu, etkinlik ne kadar başarılı bir analiz edin. Fikir sahibi olduktan sonra en iyi etkinlikleri örnek alın ve harekete sonrasında geçin.

LGBT tarihini öğrenin

Gerçek bir LGBT etkinliği, LGBT’nin acı ve mücadele dolu tarihine saygı duymalı. Dolayısıyla, gerçek bir LGBT etkinliği düzenlemek istiyorsanız, LGBT tarihine hakim olmalısınız – ki, gerçek bir LGBT atmosferi yaratabilesiniz.

Trans bireyleri kucaklayın

Bir dakika durun ve düşünün. LGBT bireylerin içinde, en çok hor görülen, en çok göz ardı edilen, mücadelesine en geriden başlayanlar translar değil de kimler? Translara destek olun, yanlarında yer alın, onlara sevgi gösterin. Herkesten çok ihtiyaçları var.

Ayrımcılığa taviz vermeyin

LGBT bireyler bile bazen farkında olmadan, ayrımcılık ve transfobi yapabiliyor. Bunu farkettiğinizde uyarın, uyarmaktan korkmayın. Herkes kullandığı dile dikkat etmeli ve başkalarını incitmeyen ifadeler kullandığından emin olmalı. LGBT olsun olmasın, kimsenin kimseyi incitmeye hakkı yok.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

30 Paylaşımlar
Paylaş30
Tweetle
Paylaş
Pin