Oynamanız Gereken En İyi 15 Kuir Bilgisayar Oyunu

 Oynamanız Gereken En İyi 15 Kuir Bilgisayar Oyunu
Digiqole ad

Kuir dostu bilgisayar oyunları bulmak biraz zor olabilir. Her ne kadar daha çok mainstream olmuş kuir dostu bilgisayar oyunları ve karakterler bulunsa da, aşağıda “gaymer camiası”nın ilgisini çekmiş oyunları sizler için bir araya getirdik.

15. My Ex-Boyfriend the Space Tyrant

Bu üzerine tıklamalı oyun sıkıcı görünen bir afişe ve klişe bir şekilde animasyonu olan çizgi karakterlere sahip. Oyunun kapağında kaslı erkekler yer alıyor ve oyunun gizli bölümünü açarsanız bütün karakterleri iç çamaşırlarıyla oynayabiliyorsunuz. Mac/PC/Linux için indirilebilir ve 2013’ten beri oyun “mükemmel” ve “Sierra oyunu gibi” olumlu yorumlar alıyor.

14. The Tearoom (ve Robert Yang’in diğer oyunları)

Erotik oyun yapımcısı Robert Yang’in en son çıkardığı oyun, The Tearoom (2017) bir umumi tuvalet simülasyonu oyunu. Oyunda gerilim, polisler ve gizli eşcinsellerin diğer eşcinsellerle birlikte olmasıyla ilgili olaylar mevcut. Yang’in diğer önemli oyunları da şunlar: Succulent (2005), Hurt Me Plenty (2014).

13. Last of Us / Left Behind

Bu 2013 yapımı zombi istilasıyla ilgili olan oyunda birkaç eşcinsel karakter bulunuyor. Arada ana karakterler Joel ve Ellie ile ittifak olan ve Burley Bill’in Frank adında ama sonradan ölen bir sevgilisi var. Daha sonralarda Frank’in ona karşı eskiden yaşadıklarının aksine artık bir şeyler hissetmediğini anlatan bir not buluyor. Ayrıca hikayenin devamında Eliie’nin Riley adında başka bir sevgilisi olduğu ve oyunda öpüştükleri de ortaya çıktı.

12. Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony

Oyunlarda LGBT’nin temsilini göz önünde bulundurduğumuzda neden bu anti-kahramana sahip oyun bu listede yer alıyor diye sorabilirsiniz. Ancak GTA’nın karakterleri hep kötü niyetli olduğu için gay bir karakterde istisna yapamazlardı ya. Oyunda her ne kadar Tony’nin kendisi olarak değil de bir bodyguard olarak oynuyor olsanız da bütün bir bölümün Tony için adlandırıldığını unutmayın.

11. 2064: Read Only Memories

Read Only Memories oyunu gelecekte geçen Neo-San Francisco’da keşifte bulunduğunuz bir puzzle oyunu. Oyunda aynı zamanda eşcinsel karakterler de mevcut ve onlarla oynayabilirsiniz. Ancak oyunun yapımcısı ve aynı zamanda GaymerX’i kuran Matt Conn, cinsel taciz ve işçi istismarı suçlamaları nedenleriyle GaymerX ve MidBoss gibi ROS’i üreten oyun şirketlerinden çekilmek zorunda kaldı.

10. Caper in the Castro

Listemizdeki diğer oyunlarla karşılaştırdığımızda biraz daha yavan kalan bu oyun 1989’da çıkan, cinayet-gizem / ipucu bulma tarzı, C.M. Ralph tarafından üretilen ve ilk LGBT içerikli sayılan oyundur. Oyunda lezbiyen dedektif rolüne giriyor ve Castro’dan kayıplara karışmış olan drag queen arkadaşınız Tessy LaFmme’yi bulmaya çalışıyorsunuz.

9. Borderlands

Bu oyun Athena ve Springs adındaki iki eşcinsel karakter barındırıyor. Athena sağlam bir hazine avcısıyken kız arkadaşı Springs de zihin gücünü kullanmayı seven bir tamirci. Borderlands 2’de NPC karakter Tiny Tiny’nin cinsel yönelimi, oyundaki Moxxxi ve Maya diye bilinen iki karakterden hoşlandığını söylemesiyle ortaya çıkıyor. Oyunu genel olarak güçlü kadınlar yönetiyor.

8. Steven Universe

Yetişkinlerin bile sevdiği çocuk çizgi karakteri Steven Universe, geçen yıl Ekim ayında Save the Light olarak konsollara geldi. Oyun, LGBT temalarını o kadar zarif ve güzel bir şekilde bir araya getiriyor ki, oyun farklı konularla ilgilense de bütün evrene yayılıyor. Oyunun devamı 2015’te çıkan Attack the Light, bu sefer daha çok orijinal bir hikayeye sahip olmaya yöneliyor. Oyunun felsefesi aynı kalıyor gerçi: Sevdiğimiz insanlarla olan ilişkilerimiz bizi daha güçlü kılar.

 7. Life Is Strange

2015’te çıkan Life Is Strange oyununda Max Caufield zamanı geri alabiliyor. Aynı zamanda karakterimizin bir müttefiği, hatta müttefikten de öte olan çocukluk arkadaşı Chloe Prince bulunuyor. Oyun verdiğiniz kararlar doğrultusunda ilerliyor ve hikâye gittikçe daha çok kuirleşebiliyor. Oyunun sonunda bu iki karakterin birbirine duygusal anlamda bir şeyler hissettiğini anlıyoruz. Geçen sene çıkan devam oyununda yapımcılar bu ikiliye daha çok odaklanmış.

6. Knights of the Old Republic

Juhani, 2003’de Star Wars evreninde tanıtılan ilk lezbiyen karakterdi. Diğer kadın karakter Belaya, Juhani’yi “bana uzun yıllar eşlik etmiş tatlı biri, beraber yıldızların altında birçok gece geçirdik,” diye anlatıyor. Eğer oyunda kadın bir karakter olursanız Juhani ile aşk yaşayabiliyorsunuz.

5. Overwatch

Lena Oxton, şimdiye kadar en çok bilinen ve oynanan karakterlerden biri olabilir. Bunda her ne kadar ışınlanma gibi yeteneklerinin olması etkili olsa da çizgi romanında da kız arkadaşı Emily’nin ortaya çıkmasıyla karakterimiz daha da ünlendi.

4. The Sims

The Sims’de asıl amaç kendi dünyanızı ve karakterlerinizi yönetmeniz olsa da ve her ne kadar açık bir şekilde eşcinsel karakter yer almasa da oyunu aslında kuir kılan şey bunu yapabilmeniz. Oyunun akıcılığı ve istediğiniz gibi bir karakter yapabilmenizi sağlaması, listemizde dördüncü sırada olmasını sağlıyor.

3. Mass Effect

Bu popüler RPG oyununda oyunculara eşcinsel ilişki seçme hakkı en başından veriliyor ve oyunda eşcinsel karakterler bolca bulunuyor. Ancak oyun asıl olarak 2012’de çıkan üçüncü oyunuyla ses getirdi. Oyunda farklı yönelimlere sahip birçok karakter bulunuyor ve Mass Effect için en çok kuirlik barındıran oyunlardan birisi diyebiliriz.

2. Dragon Age

Oyunda karakterimiz Dorian’ın cinsel yönelimi tamamen oyuncunun seçip seçmemesine bağlı değil. Ailesinin onu heteroseksüel olmaya zorlamasını ve bu yüzden onun evden kaçmasını anlatan bir arka hikâyeye sahip. Belki de en şaşırtıcısı oyunda yer alan sarsıcı trans karakter Krem. Her ne kadar oyunda açıkça söylemese de Krem aslında bir kadın. Oyunda ilerledikçe bu konular hakkında bazı karakterler arasında konuşmalar da geçiyor.

1. Dream Daddy

Dream Daddy sizin için geleneksel bir bilgisayar oyunu olmayabilir. Sadece Mac ve PC için çıkmış ve konsol versiyonu bulunmuyor. Oyun daha çok “interaktif bir roman”. Ama bu saçma çöpçatanlık simülasyonu eşcinsellikten bile eşcinsel. Geçen sene o kadar ilgi topladı ki özel versiyonları hemen satıldı. Oyunda, kızıyla beraber Mapple Bay adındaki durgun bir kasabaya taşınan bekar bir babayla oynuyorsunuz. Bu kasabada diğer herkes de eşcinsel ve bekâr babalardan ibaret. Oyunda değişik “baba şakaları” ve esprileri yer alıyor ve oyun geniş bir oyuncu kitlesine sahip.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Paylaşımlar
Paylaş29
Tweetle
Paylaş
Pin