Pakistan, 4 Günlük Trans Pride Etkinliği Düzenleyecek!

 Pakistan, 4 Günlük Trans Pride Etkinliği Düzenleyecek!
Digiqole ad

Pakistan, ülkenin bağımsızlık gününü kutlarken aynı zamanda ikinci trans Pride etkinliğini de düzenleyecek. 

Trans topluluğu organizasyonu Track T, etkinliklerin düzenlenmesinden sorumlu ve ilk trans Pride etkinliğini 2018 yılında düzenledi. Bu yılki trans Pride, koronavirüs sebebiyle internet üzerinden yapılacak.

Salgın sürecinde Track T, trans topluluğuna destek olmaya devam etti. Toplulukta bulunan 2000’den fazla bireye aylık yemek, finansal ve tıbbi destek verildi. 

Grup,

“Pakistan’da transseksüel ve marjinalleştirilmiş bireyler için güvenli ve dahil edici bir ortam yaratmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda toplumda yer alan klişeleşmiş cinsiyet algısını da yıkmayı deniyoruz.” Dedi.

Pride etkinliği, aynı zamanda toplumun koronavirüsle nasıl mücadele ettiğini de gösterecek. 

Etkinlik, bunula birlikte tarihe, sanata, ekonomiye, politikaya, zihinsel sağlığa ve engelliliğe değinecek. Etkinlikte çeşitli performanslar ve DJ’ler bulunacak. 

Her ne kadar Pakistan’da eşcinsel olmak suç olsa da bu sebepten dolayı kayıtlı infaz vakası bulunmamakta. Ülkede gay, lezbiyen ve biseksüel bireyleri ayrımcılıklardan koruyan hiçbir yasa bulunmuyor. Buna rağmen Pakistan, trans bireylere karşı biraz daha ılımlı. Örneğin, ülkede cinsiyet ibaresini resmi olarak değiştirme izni, 2010 yılından beri yasal.

Track T isimli grup, ilk trans Pride etkinliğini 29 Aralık 2018 tarihinde düzenledi. Etkinlik, Pakistan’ın en büyük ikinci şehri Lahore’de çok sayıda insanı bir araya getirdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

69 Paylaşımlar
Paylaş69
Tweetle
Paylaş
Pin