Papa Francis, Cinsiyet Seçimi Konseptini İnkar Etti

 Papa Francis, Cinsiyet Seçimi Konseptini İnkar Etti
Digiqole ad

Papa hiç de memnuniyetle karşılanmayan bir açıklamada bulunarak “Bugün, okullarda çocuklara— çocuklara! — herkesin kendi cinsiyetini seçebileceği öğretiliyor,” dedi.

Papa Francis cinsiyetin seçilebilir oluşu fikrine aykırı konuştuğu için eleştiri alıyor.
“Bugün, okullarda çocuklara— çocuklara! — herkesin kendi cinsiyetini seçebileceği öğretiliyor,” Associated Press haberine göre, Papa bu konuşmayı Polonya’da geçen hafta Katolik piskoposlarıyla buluşmasında yapmıştı. Vatikan bugün onun açıklamalarının bir belgesini yayınladı.

2013’te emekli olan fakat hala Vatikan’da yaşamakta olan ve ayrıca iyi görünüşe ve net zihne sahip olan Papa Benedict; ‘Kutsallık ve kutsiyet, bu kavramlar yaratıcı Tanrı’ya karşı olan günah dönemidir, o zeki! Tanrı erkek ve kadını yarattı, Tanrı bu düzende ve bu şekilde dünyayı yarattı, bu şekilde, bu şekilde!, bu şekilde! Ve biz her zaman tam tersini yapıyoruz.” dedi.

Papa Francis cinsiyet değişkenliği düşüncelerinden vazgeçmişti ve dediğine göre “cinsiyet teorisi… Yaratılış düzeninin tanımı olamaz.” Ve “her iki cinsiyetin değerlenmesi kadınlık ve erkeklik duygularının kendi bedenlerinde olmasıdır” ve ayrıca “cinsel farktan vazgeçmek sağlıklı bir davranış değildir. ”

Bu açıklamalarına rağmen, Papa 2015te İspanyol bir transeksüel erkek ile olan tanışıklığında, İspanyol transeksüel vatandaş “kendi şahsında iyi biri “ olduğunu belirtmişti. Neredeyse tüm transeksüel insanlar, cinsiyetlerinin bir seçim olmadığını — vucütlarının kendi seçimleri dışında olan karşı cinsler tarafından ilgi görüyor olmasına rağmen, bunun doğuştan veya doğal olarak erkek veya kadın olunduğundan bahsederler (Bazı durumlarda bu hal ikili cinsiyet (biseksüellik) tanımına girmez.)

Fakat, Transların yaşamadığı dünyanın birçok yerinde, Papanın düşünceleri de dahil, hormon ve cinsiyeti onaylayan cerrahi uygulamaların olduğunu ve kullanılması gerektiğini veya doğum sırasında olan cinsiyetin geçerli olduğu ve değiştirilemeyeceği, yaşamın bu seçim doğrultusunda devam etmesi gerektiği muhtemelen savunulur ve söylenir bir hal almış durumda. Papaya olan bu eleştiri Kelsey Louie, (Gay Men’s Health Crisis CEO’su) tarafından yapıldı. Louie Papanın açıklamaları doğrultusunda “bu durum üzücü ve rahatsız edici” dedi. Bir e-posta açıklamasında Louie; “Çocuklarımızın kendi seçimlerini yapabileceklerini bilmeye hakları var, ve GMHC(Gay Men’s Health Crisis) öğrencilerine kendilerini küçük görmemeyi öğreten ve cinsiyetin nasıl belirlendiğini yaşayarak öğrenmeyi öğreten okulları alkışlıyor.” Dedi. O ayrıca Orlando’daki LGBT katliamına dikkat çekti ve “Dünya liderlerinin, her türlü cinsiyete tolerans ve kabul edilebilirlik mesajını tüm dünyaya yaymalarına ihtiyaç vardır” dedi.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin