fbpx   .  

Eğer Bu Sorulardan Herhangi Birine Cevabınız Evet İse Sporu Bırakın

Spor yapmak vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından biridir. Ancak spora başlamadan üç temel antrenman prensibine göre antrenman programı oluşturmalıdır. Bu prensipler sporun süresi, sıklığı ve şiddeti. Bu üç temel prensip ile belirlenmiş bir egzersiz programı oluşturmak için de öncelikle PAR-Q Testi sorularını cevaplamanız gerekir. Eğer artık fiziksel olarak daha aktif bir yaşam sürmeye karar verdiyseniz, spora başlamadan önce bir doktor kontrolüne ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için aşağıdaki 7 soruya cevap vermeniz gerekir. 15 – 69 yaş arasında iseniz ve aşağıdaki sorulardan bir veya birden fazlasına EVET yanıtı verdiyseniz, spora başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Şimdi sağlığına önem veren herkesin aşağıdaki sorulara sağduyu ile cevap vermesini bekliyoruz.

  1. Doktorunuz kalp sorunlarınız olduğunu ve sadece doktor tarafından tavsiye edilen egzersizleri yapabileceğinizi söyledi mi?
  2. Fiziksel aktivite esnasında göğüs bölgenizde ağrı oluyor mu?
  3. Geçtiğimiz ay, fiziksel aktivite yapmadığınız halde göğsünüzde ağrı hissettiniz mi?
  4. Baş dönmesi yüzünden denge veya bilinç kaybı yaşıyor musunuz?
  5. Fiziksel aktivite yoğunluğunuz arttığında kötüye gidecek sırt, diz, bel gibi kemik ya da eklem rahatsızlığınız var mı?
  6. Doktorunuzun yazdığı, sürekli kullandığınız kan sulandırıcı ya da kalp ilaçları var mı?
  7. Spor yapmamanızı gerektiren başka bir neden var mı?

1Y2A7900Bir veya birden fazla soruya EVET yanıtı verdiyseniz, spora başlamadan önce mutlaka doktora danışmanız ve doktorunuzun tavsiye ettiği fiziksel aktiviteleri yapabilirsiniz. Eğer bütün cevaplarınız HAYIR ise, profesyonel fitness eğitmeni tarafından oluşturulmuş bir spor programına başlayabilirsiniz. UNUTMAYIN, vücudunuza iyi bakın çünkü içinde yaşamak zorunda olduğunuz tek yer vücudunuzdur.

Fotoğraf: Duygu Şahin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.