Paracetamol İsimli İlaç Erkekleri Daha Az Maskülen Yapıyor!

 Paracetamol İsimli İlaç Erkekleri Daha Az Maskülen Yapıyor!
Digiqole ad

Bir çok bilim insanı, özellikle hamile kadınları, bu ağrı kesiciyi kullanmamaları için uyardı!

Yeni bir araştırma gösteriyor ki paracetamol isimli ilaç, erkekleri de daha az maskülen yapıyor. 

Kopenhag Üniversitesi’nin yaptığı dünyanın dört bir yanından katılan bilim insanlarıyla beraber gerçekleştirdikleri uluslararası araştırmada, daha doğmamış erkek bebeklerin ağrı kesici kullanımı ile beyin gelişimi arasında bir bağlantı buldular. 

Fareler üzerinde yaptıkları deneyde, hayvanların daha az agresif olduğu ve diğer farelere göre dişi farelere ilgilerinin daha az olduğu tespit edildi. Fareler hemcinslerine karşı daha az agresif davranışlar sergilerken, daha az cinsel birleşim yapmış veya yaptıkları sırada, daha az ejakülasyon yaşadıkları tespit edilmiş. 

Ceninin fötal gelişimi sırasında testesteronun beyinlerindeki etkisi nedeniyle erkek memelilerin daha “maskülen”leştiği biliniyordu. Bu son buluntular ise kadınların hamilelik sırasında paracetamol kullandığında bu gelişimi limitlediğini gösteriyor. 

Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Ieuan Hughes ise bu araştırmaya göre hamilelik sırasında paracetamol kullanımının beyinde belirli bölgeleri etkileyebileceğini gösterse de doğrudan bu konu hakkında bize yeterli kanıtı vermediğini düşünüyor.   

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin