fbpx   .  

Peki Türkiye’deki Eşcinsel Erkek Oyuncular ve Şarkıcılara Ne Olacak?

2018 pek de fena gelmedi aslında, şu ana kadar kendi adıma yaşadığım bir olumsuzluk yok, olmasın da!

Fakat, nedense içimden herhangi bir konu ile alakalı yazmak gelmedi. Lakin baktım ki aramız baya açılmış, hemen bir yazı yazmalıyım dedim. Fena mı ettim? Günlerdir, hatta son 2 aydır aklımda tek bir isim var; Ricky Martin! Valla helal olsun diyorum, birbirinden tatlı çocuklarına, harika bir sevgili, nişanlı ve artık kocası Jwan Yosef’e, kariyerine bakıyorum ve diyorum ki: “Aslında bunca senedir cinsel yönelimini saklayarak kendisine haksızlık etmiş.”

Zaten röportajlarında da söylüyor, daha önce söylemiş olmayı, açılmayı isterdim diye. Çünkü günümüzde homofobi hala olsa da, ve malesef hiç bir zaman bitmeyecekse de, artık çok daha destekleniyoruz, sahipleniliyoruz. Ricky Martin’e bakın işte, açıldıktan sonra bir çok mecra kendisi hakkında; ‘Kariyeri bitebilir’, ‘Ricky’nin hazin sonu’ şeklinde naralar atarken şimdi yaşanılanlara bakın. Harika bir dünya turnesi sonrası, American Crime Story Versace ile televizyon ekranlarına ‘müthiş’ bir dönüş, dergi röportajları, milyonlarca hayran vs… Demek ki neymiş? Aslında olay cinsel yönelim değil, kendini ne şekilde ifade ettiğin ile alakalıymış.

 

 

Yazımın ana kahramanı Ricky değil elbette. Sonra dedim ki, peki Türkiye’de eşcinsel olan şarkıcılar, oyuncular için durum nasıl? Yani bu coğrafyada yaşıyor olma nedeniyle, hep mi sus pus? Asla ‘kendin’ olamamak, ve dolabın içerisinde uzun yıllar süren mahkumiyet mi? Düşünemiyorum bile! Dünyanın en zor şeyi bir şeyleri hayatın boyunca saklayarak yaşamaktır herhalde. Kendin olamamak, ve hep bir yalanı sürdürmek. Türkiye’de bilmediğimiz, belki aklımıza bile getirmeyeceğimiz ne isimler vardır. Kimilerinin duyduğu, bildiği, hatta şahit olduğu…

Peki açılmak neden önemli ki? Aslında kişiye göre değişebilir kendini ifade etme şekli. Yukarıda belirttiğim tek şey, kendin olmadan yaşamak, önce kendini sonra çevrendeki herkesi bu yalana inandırmak da kötü. Hem psikolojik açıdan da oldukça yıkıcı. Buna bağlı olarak kapana kısılı olmak çok zor.

Belki şimdi veya 10 sene sonra değil de, bir umut 2070 ve sonrası için, yeni isimler için bu ‘açılma’ mevzusu çok daha basit olabilir. (İnşallah) Temennimiz bu yönde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.