PETA Anti-Hayvan Üslup ile Homofobiyi Bir Tuttu, Sosyal Medya Karıştı!

 PETA Anti-Hayvan Üslup ile Homofobiyi Bir Tuttu, Sosyal Medya Karıştı!
Digiqole ad

Hayvan hakları koruma örgütü (PETA) dün attığı tweet ile ortalığı karıştırdı. “Anti-hayvan üslup” ile homofobik söylemleri bir tutan organizasyon, kuir topluluğundan büyük tepki gördü.

Organizasyon, hayvanları istismar eden “türcü” söylemlerin hayvan dostu alternatiflerinin olduğu bir tweet paylaştı. 

PETA’nın tweetleri kuir ve farklı etnik grupların büyük tepkisini çekti. Altı en çok çizilen husus hayvanların insan dilini anlamadığı ve bu nedenle kullanılan ifadelerden gücenemeyecekleri idi. İkinci olarak ise kuir bireylere uygulanan şiddet ile eskilerden kalma bir deyimi bir tutmak, kanlı canlı bir insana verilen zararı basitleştirmesi nedeniyle büyük tepki uyandırdı. 

https://twitter.com/ira/status/1070103861786857472

“PETA sapla samanı hep karıştırıyor. İyi ki öğlen biftek yemişim.”

“Kuir bireylerin üstünde yıllardır varolan baskıyı hafife aldığın için teşekkürler PETA. Bir daha bana ‘ibne’ dendiğinde, bir taşla iki kuş öldürmek deyimini düşüneceğim ve problemlerimin ne kadar önemsiz olduğunu hatırlayacağım.”

“PETA’nın bünyesinde herhangi bir kuir ya da etnik alt gruptan çalışan olmadığını çıkarmak oldukça kolay”.

“Translar sürekli tehlikede. İnsan kaçırıp fuhuşa zorluyorlar. Afrika’nın bir kısmı susuz. Kuir olduğum için reddedildiğim iş görüşmeleri oluyor. Hayvanlar için mücadele etmek harika fakat insanların problemlerini hafife indirgeyen yöntemlerden kaçınmalısınız.”

“Hem Kuir hem engelli bir vatandaşım ve hayvanlarımı çok seviyorum. Homofobi ve ableism ile hayvan istismarını karşılaştırmak iğrenç bir hareket. PETA, sen hayırdır?”

Öneriler

1 Comment

  • […] PETA geçtiğimiz sene ‘türcü’ ifadeler ile ‘homofobik’ ifadeleri karşılaştırmış, aralarında çok da fark olmadığını dile getirmiş ve kısa süreliğine dünya gündemine oturmuştu. […]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin