İzleyin: Polonya’daki Homofobik Saldırı Drone Kamerasına Yakalandı!

 İzleyin: Polonya’daki Homofobik Saldırı Drone Kamerasına Yakalandı!
Digiqole ad

Polonya’nın Varşova kentinde bir grup aktivist, geçtiğimiz günlerde intihar eden trans arkadaşları için toplandı.

Topluluk, iki hafta önce hayata veda eden Milo Mazurkiewicz için anma töreni düzenledi.

Mazurkiewicz, 2 Mayıs’ta yapmış olduğu Facebook paylaşımında aşağıdakileri yazmıştı:

“Psikologların, doktorların, terapistlerin bana olduğum kişi olamayacağımı söylemelerinden bıktım. Her şeyi kafamda büyüttüğümü söylemelerinden ve kim olduğumu kanıtlamak için belge istemek zorunda kalmaktan bıktım.”

“Nasıl gözüktüğüm, nasıl hissettiğimden daha önemli bir hal aldı.”

“Vücudumun yeterince kadınsı olmadığının söylenmesinden, açılmamanın iyi bir fikir olduğunu duymaktan sıkıldım. Burama kadar geldi. Bazen yaşadıklarım beni daha çok mücadele etmeye itiyor, fakat bazen bu durum karşısında sadece ağlamak istiyorum ve hayatımı sonlandırmak istiyorum.”

Mazurkiewicz, 6 Mayıs’ta yaptığı “Özür dilerim.” paylaşımından sonra ise intihar etti. Öncülüğünü Bartosz Staszewski’nin yaptığı bir grup, Mazurkiewicz’i anmak için akşam saatlerinde bir araya geldi. Fakat 15 dakika kadar sonra bir adam geldi ve topluluğun astığı bayrağı indirmeye çalıştı.

Bu an ise kayıtta olan bir drone’un kamerasına yakalandı. Yayınlanan görüntülerde saldırgan önce gruba sözlü olarak sataşıyor sonra ise tekme atıp kaçıyor.

EN follow/Chcieliśmy oddać hołd Milo, która 6 maja skoczyła z mostu Łazienkowskiego – z bezsilności i transfobii. Nie minęło 15 minut od rozwieszenia flagi a zostaliśmy dwa razy zaatakowani. Na filmie zarejestrowany jest cały pierwszy atak (dwóch mężczyzn na dole, jeden na górze). Kilka osób pobito – co widać na tym nagraniu. Powtarzam – DWA RAZY zanim przyjechała policja zostaliśmy: POBICI i ZWYZYWANI w centrum Warszawy a flaga została zniszczona. Kiedy to się skończy? Podajcie dalej, nagłośniajmy takie sytuacjeA group of LGBT+ people and allies were holding a vigil for Milo Mazurkiewicz, a transgender girl who died earlier this month, on the Łazienkowski bridge in Warsaw, Poland. Mazurkiewicz, who was non-binary and suffered from transphobia, committed suicide by jumping off that bridge. 13 minutes in, the peaceful gathering, divided on two levels of the bridge, was attacked by a man who started to pull the 20-metre flag hanging from the side of the bridge. He hit a photographer and some cyclists who were just passing by. Then he started to tear the flag. “The attackers ripped apart the flag, tearing the purple piece I was holding with Ania”, says Wojtek Levicki, one of the organizers. “Violet in the flag symbolizes spirituality-spirit. We showed them that they would not break our spirit”.

Bart Staszewski paylaştı: 24 Mayıs 2019 Cuma

“Polonya’dan defolun.”

Aktivistler, Gay Star News’e yaptıkları açıklamada, sonrasında bir kere daha saldırıya uğradıklarını belirtti.

Staszewski: “İki grup birbirinden farklıydı. Bir saat içinde iki farklı grup tarafından saldırıya uğramak durumun vehametini ortaya koyuyor.”

Neyse ki yaralanan kimse olmadı. Aktivistler saldırılardan sonra polise haber verse de, güvenlik güçlerinin olay yerine intikal etmeleri 50 dakikayı buldu. Saldırganlardan ikisi tutuklanırken, diğerleri kaçmayı başardı.

Aktivistler konu hakkında konuşmak için Polonya’nın önde gelen medya kurumlarıyla iletişime geçmeye çalışsa da, istekleri reddedildi.

Polonya, LGBT hakları konusunda Avrupa’daki 49 ülkenin arasında 38. sırada yer alıyor. Öyle ki, ülkenin şu anki lideri daha önce LGBT haklarını ‘dış güçlerin ülkeye müdahale etmek için kullandığı bir araç’ olarak nitelemişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin