fbpx   .  

Rus Pop Yıldızı, Çeçenistan’ın Eşcinsel Karşıtlarının Son Hedefi Mi Oldu?!

Ağustos ayından bu yana kayıp olan popüler bir Rus şarkıcının, ülkenin “gay tasfiyesi”nin kurbanı olarak Çeçenistan’daki yetkililer tarafından gözaltına alınması ihtimali endişeye sebep oldu.

8 Ağustos tarihinde Çeçenistan’ın başkenti Grozny’de görülen 26 yaşındaki Zelimkhan Bakayev’in, yetkililer tarafından gözaltına alındığı gerekçesiyle; Rusya LGBT aktivistleri giderek endişe altında.

 

Rus LGBT Ağı kurucusu Igor Kocketkov, 16 Ekim Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında konuşan Bakayev’in kaybolmasına değindi.

 

“Ağustos ayının sonunda, Bakayev’in eşcinsellik şüphesiyle Çeçen makamları tarafından gözaltına alındığına dair bir karar onayı aldık.”

NewNowNext’e göre, Bakayev’in ailesi kaybolmasından bu yana onun hakkında yetkililerden cevap alamadı.

Bakaev’in, Instagram hesabı da şarkıcının kendisinden hiç söz ettirilmemiş olmasına rağmen silinmiş olduğu bildirisi ulaştı.

Bakayev’in bulunduğu yeri çevreleyen yerlerde olan bir yetkili, Bakayev’in “güvenli” olduğunu ve “yakında” ortaya çıkacağını söyledi.

Bir ay sonra Çeçenistan’da hükümet tarafından kontrol edilen medya, şarkıcının ülkeyi terk ettiğini ve iki YouTube videosunun Bakayev’e benzettiği Almanya’da bulunduğu ve Almanya’yı ne kadar sevdiğini anlattığı iddia edildi.

Ancak RFERL’e göre, pek çok kişi, videonun Bakayev’in özellikle Rusya’da olduğu düşünülse de, Almanya’da da olmadığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.