Popüler Kültürün Dışarısında Kalmış, Daha Az Bilinen 14 Başarılı LGBT Filmi

 Popüler Kültürün Dışarısında Kalmış, Daha Az Bilinen 14 Başarılı LGBT Filmi
Digiqole ad

Kuir sinemada Call Me by Your Name’den fazlası var…

Sizin için hazırladığımız bu LGBT film listesinde, Olivia’sından Orlando’suna, 1950’lerden günümüze, birbirinden farklı filmler bulunuyor.

Popüler yapımlara kıyasla daha az bilinir olabilirler – fakat daha az izlenebilir kesinlikle değiller!

1. Olivia (1951)

Olivia, 16 yaşındaki bir genci ve sevgilisi Julie’yi anlatıyor. Dorothy Bussy’nin bir romanından uyarlanan film, lezbiyen temsilinin ikonları arasında yer alıyor.

2. Maurice (1987)

E.M. Forster’in aynı isimli kitabından esinlenilerek çekilen Maurice, üniversite çağındaki Maurice Hall’ın (James Wilby) Clive Durham (Hugh Grant) ile olan dostluğunu anlatıyor. Bu dostluk, kısa bir süre içinde gizli bir ilişkiye dönüşüyor.

3. Orlando (1992)

16. yüzyıl ilginizi çekiyorsa bu film tam sizlik. Orlando, Kraliçe I. Elizabeth zamanındaki soylulardan Orlando’nun döneminde karşılaştığı toplum baskısı ve dışlanmışlığı nasıl kırdığını ele alıyor. Orlando, hayal gücü oldukça her şeyi başarabileceğimizi bize bir kere daha hatırlatıyor.

4. The World Unseen (2007)

1950’lerin Güney Afrika’sını anlatan The World Unseen, lezbiyen aşkı, ırklar arası birliktelik ve erkek egemen toplumun sonuçlarına dair herkesin izlemesi gereken bir film.

5. Below Her Mouth (2016)

Fazla spoiler vermeden anlatalım… İki kadın arkadaş, biri uzun süredir birlikte olduğu erkek arkadaşı ile evlenmek üzere. Diğeri ise çok tehlikeli bir aşk oyunu oynamaya çalışıyor. Below Her Mouth, izleyenlere gerçek bir drama sunuyor.

6. Mädchen in Uniform (1958)

Manuela von Meinhardis (Romy Schneider), öğretmenine aşık bir genç ve bu aşk hayatının tam ortasına oturuyor. Öğretmeni Fraulein von Bernburg (Lilli Palmer) de Manuela’ya karşı kayıtsız kalmıyor ve ikisinin de hayatı bir hayli karışıyor.

7. The Hunger (1983)

David Bowie’nin seksi bir vampiri canlandırdığı The Hunger’da, Catherine Deneuve ve Susan Sarandon gibi birbirinden değerli isimler de yer alıyor. Dikkat! Bu efsane yapımda kime bakacağınızı şaşırabilirsiniz!

8. Portrait of a Marriage (1990)

Janet McTeer’in Vita Sackville-West rolü ile karşımıza çıktığı Portrait of a Marriage, gerçek bir drama. West, gay kocasının parasını çalarak çocukluğundan beri sevdiği kadın olan Violet Keppel ile, lezbiyen aşkını yaşayabilmek için kaçıyor.

9. 8 Femmes (2002)

François Ozon imzalı 8 Femmes, 50’lerin parıltılı, komik ve müzik dolu hayatını anlatıyor. Birbirinden yetenekli isimlerin yer aldığı Fransız yapımında Catherine Deneuve, Fanny Ardant, ve Isabelle Huppert gibi isimler yer alıyor.

10. Tomboy (2011)

10 yaşındaki “erkek Fatma” Laure’yi anlatan Tomboy, sadece kuirlik ve LGBT ile ilgili değil aynı zamanda çocukluk ve toplum gibi konulara da dokunuyor. Mikael ile tanıştıktan sonra hayatı değişen Laure sancılı fakat bir o kadar da tatminkar bir öz yolculuğa çıkıyor.

11. Albert Nobbs (2011)

Başrolünde Glenn Close’nin yer aldığı filmde, Close çalışabilmek için erkek taklidi yapan bir kadını anlatıyor. Close, Helen (Mia Wasikowska) ile tanışınca kendisini bambaşka duyguların ve bambaşka bir gerçekliğin içinde buluyor.

12. La Belle Saison (2015)

Muhafazakar bir ailenin çocuğu olarak büyüyen bir kız, İspanyolca öğretmenine aşık olunca olanlar oluyor.
Cécile De France ve Izïa Higelin’in harika bir performans gösterdiği film her LGBT filmseverin izlemesi gereken türden.

13. 3 Generations (2015)

Drama-komedi arasında bir yerde bulunan 3 Generations, Ray’in (Elle Fanning) dönüşüm sürecini anlatıyor. Ray’in annesini Naomi Watts, büyükannesini ise Susan Sarandon canlandırıyor.

14. Vier Minuten

Yaşlı bir piyano öğretmeni, bir öğrencisiyle yakınlaşmaya başlıyor – fakat aralarındaki yaş farkı herşeyi zorlaştırıyor. İkili, bu farktan kaynaklanan tüm problemleri bir kenara koyup birbirlerine odaklanmaya çalıştıkça, karşılarına çıkan zorluklar daha kolay geliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

96 Paylaşımlar
Paylaş96
Tweetle
Paylaş
Pin