“Potansiyel HIV Tedavisi” Bilim Dünyasının Önemli İsimlerince Yalanlandı!

 “Potansiyel HIV Tedavisi” Bilim Dünyasının Önemli İsimlerince Yalanlandı!
Digiqole ad

LGBT dünyasının önde gelen dergilerinden LGBTQ Nation, dün yayınladığı haberlerden birinde “potansiyel HIV tedavisi” olarak görülen Gammora ilacından bahsetmişti. 

Söz konusu haberde bahsi geçen İsrail şirketi Zion Medical iddialarını geri çekerken, bilim dünyasının önde gelen isimleri ise haberin yüksek ihtimalle yalan olduğunu dile getirdi. 

Uganda’da gerçekleştirildiği belirtilen deneylerin sonucuna göre Gammora, virüsün yayılmasını %90’ın üstünde başarıyla engelliyor. İlgili çalışma doğrulanmamış olmakla birlikte, basın toplantısında “hiç bir yan etkisinin olmadığı” belirtildi.

Witwatersrand Üniversitesi Üreme Sağlığı ve HIV Enstitüsü Yönetici Vekili Dr. Francois Venter: “Şarlatanlık HIV dünyasında yeni bir şey değil. Ne yazık ki bu da onlardan bir tanesi.”

“Bilim dünyasından geçmeden önce halka sunulan mucizevi iddialar, her zaman şüphe ile incelenmeli.”

“Basın toplantısındaki notları inceledim. Websitelerinden iddialarına, her yerinden şüphe uyandırıyor.”

İşin üçkağıtça olan yanı ise, basın toplantısında %99 gerileme ifadesinin kullanılması ve tedaviye dair bir vaatte bulunulmuyor olması. Mevcut tıbbi teknikler ve antiretroviral terapi ile zaten %99 gerileme elde edilebiliyor. Bu bilgi de Gammora’nın iddialarının altını iyice boşaltıyor. 

Kanada Halk Sağlık Merkezi de verileriyle durumu destekliyor. 

Bu sayısal olarak büyük bir oran olsa da, virüsün tamamen ortadan kaldırılması ile aynı anlamı taşımıyor. Virüs tam anlamıyla temizlenmediği sürece, diğer hücreleri ele geçirip üreme riskini her zaman barındırıyor. 

Yani uzun lafın kısası, Gammora yüksek ihtimalle hiç bir işe yaramıyor ve boş bir heyecan dalgasından ibaret. 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Paylaşımlar
Paylaş16
Tweetle
Paylaş
Pin