Pozitif-iz Derneğinden LGBT’lere Özel Ücretsiz HIV Testi

 Pozitif-iz Derneğinden LGBT’lere Özel Ücretsiz HIV Testi
Digiqole ad

Pozitif-iz Derneği tarafından yürütülecek “LGBT Bireyler için HIV Test ve Tanı Sürecini Kolaylaştırma Projesi” kapsamında ücretsiz, kimlik bilgilerinizi vermeden ve güven içinde hissedeceğiniz bir ortamda ve Cumartesi günleri HIV testi yaptırabilirsiniz.

Önemli: Bu test kampanyası kendini LGBT olarak tanımlayan ya da sadece erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklere özeldir. Bu gruplardan birisine dahil değilseniz kampanyadan ne yazık ki yararlanamazsınız.

Testi nerede yaptırabilirim? Süreç nasıl işliyor?

HIV testleri, İstanbul Fatih’ de özel bir laboratuvarda ve sadece cumartesi günleri yapılmaktadır. Test yaptırmak isterseniz 0543 241 41 03 nolu numaradan bize ulaşarak daha detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aradığınızda yoğunluktan ulaşamazsanız info@pozitifiz.org mail adresimize yazabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Randevunuz oluşturulduktan sonra özel laboratuvar merkezine geldiğinizde bir hemşire ve proje koordinatörü tarafından karşılanırsınız. Test öncesinde HIV ile ilgili genel bilgilendirme yapılır ve varsa sorularınız yanıtlanır. Test için kan alım işlemi gerçekleştikten 20 dakika sonra sonucunuz danışmanlık verilerek açıklanır.

Testler sınırlı sayıda kişiye uygulanacağından randevunuzu oluşturmak için fazla beklemeyin.

Neden HIV Testi Yaptırmalıyım?

Türkiye’de her yıl HIV tanısı alan bireylerin sayısı artmaktadır ve binlerce kişi test yaptırmadığı için durumundan habersizdir.

HIV, uzun yıllar belirti vermeden ve dolayısıyla hiç fark edilmeden vücutta çoğalabilir. Yıllar sonra belirtiler ortaya çıkar ve kişi sağlık şikayetleri üzerine hastaneye başvurarak tanı alır. Geç tanı nedeniyle olağan sağlık haline geri dönülmesi zahmetli ve zaman alabilir. Oysaki erken dönemde tanı alan HIV pozitif bireyler bu sağlık sorunlarını yaşamadan tedaviye başlarlar ve herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilirler.

Ayrıca, düzenli tedavi alan HIV pozitif bireylerde HIV baskılanır ve kan testlerinde belirlenemeyen olarak tanımlanan düzeye iner. Kanda belirlenemeyen düzeydeki HIV, cinsel yolla başkalarına bulaşmaz.

Kendinizin ve cinsellik yaşadığınız kişilerin sağlığı için düzenli HIV testi yaptırmanız önemlidir.

Test yaptırmak için randevu almak ya da detaylı bilgi edinmek için çekinmeden 0543 241 41 03  arayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

54 Paylaşımlar
Paylaş54
Tweetle
Paylaş
Pin