Prens William, 37 LGBT Karşıtı Ülke İle Mücadele Etme Sözü Verdi

 Prens William, 37 LGBT Karşıtı Ülke İle Mücadele Etme Sözü Verdi

Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (9060652e) Prince William visits Aintree University Hospital Prince William visits Liverpool, UK – 14 Sep 2017 The Duke visited Aintree University Hospital to formally open the new Urgent Care and Trauma Centre (UCAT). This new unit, serving a catchment area of 2.3m residents in the North West, opened in January 2017 following a £35m redevelopment.

Digiqole ad

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin katıldığı, İngiliz Milletler Topluluğu Genel Sekreteri Patricia Scotland’ın düzenlediği ve ailenin LGBT temsilcileriyle buluştuğu etkinlikte Prens William, Milletler Topluluğu içerisinde LGBT eşitliğine destek sözü verdi. Cambridge Dükü olan taht için üçüncü sırada olan Prens, LGBT haklarını desteklediğini söyledi.

İngiliz Milletler Topluluğu’nın 53 ülkesinden 37’sinde eşcinsel seks ve eşcinsellik kanunlarla cezalandırılabilir durumda. Bu kanunlar eski İngiliz yönetiminden kalma. Eşcinsel seksi yasadışı gören ülkeler arasında Uganda, Nijerya, Barbados ve Kenya var.

Peter Tatchell Foundation tarafından organize edilen 80 LGBT savunucusu Kraliçe, Başbakan Theresa May ve bazı yetkililer, Milletler Topluluğu Günü’nü kutlarken, Westminster Abbey önünde protesto düzenledi.

LGBT aktivisti Peter Tatchell aileden gelen bir tanımanın doğru yönde bir adım olduğunu söyledi.

“Prens William’ın LGBT insan haklarına desteğini açıklamış olması harika. Umarım o ve diğer genç kraliyet ailesi fertlerinin -Catherine, Harry ve Meghan- Nisan’daki Milletler Topluluğu toplantısı sırasında LGBT eşitliği hakkında konuşurlar.”

Uzun süreli aktivist Ugandalı Edwin Sesange hayatından korkarak ülkesini terk etmişti. Uganda dünyadaki en katı eşcinsel karşıtı yasalara sahip. 

“Uganda’da büyümek hayatımı tehlikeye atan bir deneyimdi ancak cinselliğin yüzünden hayatından korktuğun için ülkene dönememek çok depresif bir düşünce. Prens William’ın desteğini açıklaması çok iyi ancak bu kanunlar bu ülkelerde Britanya hükmü öncesi yoktu. Prens’in bu konu hakkında monarşi adına özür dilemesi gerekiyor. Prens William’ın açıklamasının homoseksüelliğin reklamının yapılması gibi görülmemesi lazım.”

Kraliçe 2018’deki Milletler Topluluğu konuşmasında şunları söyledi:

“Milletler Topluluğu bağlantısıyla edindiğimiz çok fazla bilgide özel bir değer var; ortak miraslar farklılığın üzerinden öyle bir şekilde gelmemizi sağlıyor ki çeşitlilik bir ayrılık sebebi yerine kutlama sebebine dönüşüyor.”

Son birkaç yıldır, İngiltere’deki aktivistler LGBT sorunlarını ele almak için Milletler Topluluğu’na baskı yapmak için ortak ve büyük bir çaba harcadılar.

 

 

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin