fbpx   .  

Prezervatiflerle Korunmanın Mümkün Olmadığı Yeni Tehlikeli Virüs

HIV, hâlâ cinsel yolla bulaşan en tehlikeli hastalık olarak biliniyor olabilir, ancak deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virüsü olan HPV, ölümcül riski çok daha fazla olan bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Kadınlar için daha tehlikeli

Kadınlar, erkeklere oranlara çok daha yüksek risk altındadır. Erkeklerden kadınlara bulaşma riski, kadınlardan erkeklere bulaşma riskinden yüzde 5 daha fazladır. HPV (Human papillomavirus), kadınların dünya çapında önde gelen katillerinden biridir.

 

HPV kâbusu

Amerika’da en sık rastlanılan cinsel yollarla bulaşan hastalık kategorisinde yer alan HPV’nin 150 civarında çeşidi bulunmaktadır. HPV tiplerinden 40’dan fazlası cinsel yollarla bulaşmaktadır. Çoğu, kötü görünümlü siğiller şeklinde vücutta şekil bulmaktadır.

Üretken bir virüs

Çok yaygın bir virüs olan HPV ile aktif seks yaşamına sahip kadın ve erkekler hayatının bir noktasında kesişebilirler. Ciltlerin temasıyla da bulaşabilen hastalığa prezervatif bu noktada önleyici bir yöntem olarak müdahalede bulunabilir.

Virüslü birey hiçbir belirti ya da semptoma sahip olmasa bile başkasına virüsü aktarabilir. Ayrıca hastalık belirtilerinin görünür bir seviyeye ulaşması bazen yıllar alabilir hatta bazı hastalar, hastalık semptomlarını hiç tecrübe etmeyebilirler.

HPV – Kanser ilişkisi

Rahim ağzı kanseri kadınlar için önde gelen ölümcül hastalıklardan biridir. Serviks kanseri vakalarının yüzde 70’inde görülen 2 tip HPV virüsü vardır: 16-18. Epidemiyolojik çalışmalar serviks kanseri için majör risk faktörünün HPV enfeksiyonu olduğunu göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezleri verilerine göre dünyada seksüel aktif kadın ve erkeklerin yaşam boyu HPV ile enfekte olma olasılığı en az yüzde 50 olarak bildirilmiştir.

Acı gerçek

Amerika’da şuan 9 milyon insanın HPV ile mücadele ettiği biliniyor ve her sene nerdeyse 14 milyon yeni vaka ortaya çıkıyor. Bu nedenle erkeklerin 21 yaşına kadar kadınların, biseksüel ve eşcinsel bireylerin de 26 yaşına kadar HPV aşısını yaptırmaları önemle tavsiye edilmektedir.

Kaynak: Gaia Dergi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.