Pride Ayı’nda İzlenmesi Gereken, LGBT Tarihini Anlatan 10 Muhteşem Film

 Pride Ayı’nda İzlenmesi Gereken, LGBT Tarihini Anlatan 10 Muhteşem Film
Digiqole ad

50 yıl önce, LGBT tarihinin belki de en önemli olayı yaşandı: Stonewall İsyanları.

Stonewall Inn gay barında başlayan olaylar, polis tarafından bastırılmaya çalışılsa da daha da büyüdü. Hor görülmekten ve dışlanmaktan bıkan LGBT, hakettiği özgürlüğü ve eşitliği kazanmak için ilk adımı 1969 yılında attı.

Hala gidecek çok yol var, fakat bugün LGBT, Stonewall sayesinde daha görünür, daha özgür ve her yerde. Kendimize karşı dürüst olalım, günlük hayatımızın büyük kısmı popüler kültürü tüketmekle geçiyor ve belki de LGBT tarihinde bir Stonewall etkisi bırakamayacağız – fakat tükettiğimiz şeyleri biz seçebiliriz.

Bu doğrultuda, Pride Ayı’nın şerefine, keyifle izlenebilecek 10 güzel LGBT tarih filmi belirledik. Her biri altın değerinde!

The Death and Life of Marsha P. Johnson (2017)

Film, LGBT hakları aktivisti Victoria Cruz, ve bir başka aktivist Marsha P. Johnson’un ölümünü araştırıyor. Johnson, Stonewall’da oynadığı önemli rolü ile biliniyor. Filmde Johnson’un röportaj görüntüleri, ailesi ve arkadaşlarının kendisi hakkında anlattıkları yer alıyor.

Sylvia Rivera: A Tribute (2011)

Sylvia Rivera bir trans hakları aktivisti ve LGBT’deki ‘T’nin fikir sahibi olarak kabul ediliyor. 12 yaşındayken kendisini sokaklarda bulan, fakat mücadeleden vazgeçmeyen Rivera, her LGBT bireyin bilmesi gereken bir hikayeye sahip.

We Were Here (2011)

San Francisco’nun gay topluluğunu anlatan belgesel, HIV ve AIDS’e karşı olan önyargıyı derin bir şekilde ele alıyor.

Milk (2008)

Milk, Oscar ödüllü bir film ve Harvey Milk’in hayatını anlatıyor. Harvey Milk, California’nın gay olduğu bilinen ilk yöneticisi. Filmde Sean Penn ve Josh Brolin de yer alıyor.

Before Stonewall: The Making of a Gay and Lesbian Community (1984)

Emmy ödüllü Before Stonewall, Stonewall isyanlarından önceki gay ve lezbiyen topluluğunun durumunu anlatıyor. Film sadece LGBT tarihi ölçeğiyle sınırlı kalmıyor ve İkinci Dünya savaşı, global ekonomi gibi konulara da değiniyor.

Paris is Burning (1990)

1990 yapımı film, 80’lerin New York’undaki kuir dünyasının renkli yönlerini anlatıyor. Film özellikle azınlık grupların tecrübelerine yer veriyor.

Kinsey (2004)

Kinsey, cinsel yönelime dair yapılan çalışmaların öncüsü biyoloji profesörü Alfred Kinsey’nin hayatını ve çalışmalarını anlatıyor. Özellikle LGBT’nin insan doğasındaki yerini merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken film, Kinsey’nin sıradışı teorilerine de yer veriyor.

We’ve Been Around (2016)

Beş küçük filmden oluşan bu mini belgesel dizisi, Marsha P Johnson, Slyvia Rivera, Little Axe, Lou Sullivan, Alb Albert Cashier, Lucy Hicks Anderson ve Camp Trans gibi LGBT’nin önde gelen figürlerini ve LGBT tarihindeki yerlerini detaylı bir şekilde anlatıyor.

Vito (2011)

Gay özgürleşme hareketinin kurucu babası kabul edilen Vito Russo’yu anlatan Vito, Stonewall’dan hemen sonraki dönemi ele alıyor. AIDS’e olan önyargıyı kırmak için yaptığı çalışmaları ile de bilinen Russo, izlerken gözyaşlarınızı tutamayacağınız bir hikayeye sahip.

No Secret Anymore: The Times of Del Martin and Phyllis Lyon (2003)

1950’leri anlatan No Secret Anymore, lezbiyen aktivist çift Del Martin ve Phyllis Lyon üzerinden gidiyor. ABD’nin lezbiyen tarihini şekillendiren ikili, 2004’te San Francisco’da evlenen ilk lezbiyen çift olmaları sebebiyle özel bir yere sahip.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

122 Paylaşımlar
Paylaş122
Tweetle
Paylaş
Pin