Profesyonel Futbolcu Onur Ayı’nda Gay Olarak Açıldı

 Profesyonel Futbolcu Onur Ayı’nda Gay Olarak Açıldı
Digiqole ad

Profesyonel futbol oyuncusu Collin Martin takımının düzenlediği Onur partisinden önce eşcinsel olduğunu açıkladı.

MLS kupasında yer alan Minnesota United’da top kovalayan Martin, bu kupanın tek açık gay oyuncusu oldu. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları aktardı: “Haziran Onur ayıdır ve ben Onur için oynamaktan gurur duyuyorum, açık bir gay olarak futbol oynamaktan da.”

23 yaşındaki oyuncu arkadaşlarının, ailesinin ve takım arkadaşlarının durumdan haberi olduğunu söyledi: “MLS liginde dördü DC United, ikisi Minnesota United’da olmak üzere 6 sezondur forma giyiyorum. Bugün bütün takım arkadaşlarımın ve takım yönetiminin gay olduğumu bilmesi koltuklarımı kabartıyor.”

Martin şöyle devam etti: “Onur gecesini kutlarken bütün takım arkadaşlarıma bana ben olduğum için verdikleri koşulsuz destekten ötürü teşekkür ederim. Açılmış olmamın ışığında diğer sporcuları da açılmaları konusunda desteklediğimi ve sporun herkesi kucaklayacak bir yapı olduğunu belirtmek isterim.”

Minnesota United, Amerika’nın Minneapolis-Saint Paul bölgesinde etkinlik gösteren profesyonel bir futbol kulübü. Takım arkadaşları Martin’i desteklemek için #SoccerForAll (#HerkesİçinFutbol) etiketiyle paylaşımlarda bulundu.

Martin, Leeds United’dan ayrıldıktan sonra 2013’te açılan Robbie Rogers’ın izini takip ediyor. LA Galaxy ile anlaşmaya varan Rogers, ilk açık profesyonel gay futbol oyuncusu olmuştu. Rogers 2 MLS kupası kazandıktan sonra 2017’de emekli olmuştu. 

Robbie Rogers

Martin’in açıklamaları Dünya Kupası’nın da dikkatinden kaçmadı. Kupanın Anti-LGBT yasalarıyla tanınan Rusya’da yapılması gündem olmuştu.  Rus LGBT Spor Federasyonu başkanı Aleksandr Agapov, otoritenin “gay propaganda yasağı” kanunlarını kupa boyunca biraz gevşettiğini söyledi. Rusya’da yaşayan LGBTler Kupa boyunca yumuşayan ortamın Kupa’dan sonra daha da sertleşeceğinden endişeli. Gevşeyen kanun uygulamaları izin verince futbol tutkunları sahaya LGBT bayraklarıyla girebilmiş, bunun garantisini de daha önceden FIFA ve Rusya Futbol Derneği’nden almışlardı. 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

28 Paylaşımlar
Paylaş28
Tweetle
Paylaş
Pin