Rob ve Zack’in Baba Olma Hikayesine Bir Göz Atın

 Rob ve Zack’in Baba Olma Hikayesine Bir Göz Atın
Digiqole ad

“Bebekle geçirdiğimiz her dakika ona daha çok aşık oluyorduk, 2 saatlik uykuyla ayakta duruyor olmamıza rağmen hem de.”

Rob ve Zack çifti 3 Mart 2017’de nihayet oğulları Asher’ın evlatlık edinilme sürecini tamamladı. Bu ikili için baba olmak çılgın bir tecrübeydi, ancak bir aile kurarak hayallerini gerçekleştirmiş oldular.

32 yaşındaki Rob ve 33 yaşındaki Zack 7 yıl önce arkadaşları aracılığıyla tanıştılar ve 21 Eylül 2013’de evlendiler. Şimdi Washington’da yaşıyorlar.

Baba olmaya giden yolda Rob ve Zack, taşıyıcı anneyi mi yoksa evlat edinme seçeneğini mi tercih edeceklerine dair epey kafa yordular. Biyolojik bağ ne kadar önemliydi? Taşıycı anneliğin yan masrafları ailelerini nasıl etkileyecekti? Sonunda aynı seçenekte karar kıldılar: evlat edineceklerdi. İkisi de biyolojik bağın onlar için önemli olmadığına karar verdi.

Çiftin ailelerine gelince, Rob’un ebeveynleri oğullarının cinsel yönelimini ve Zack ile evlenmesini asla tamamen kabullenemedi. Rob yıllarca ailesine karşı sabırlı davranmaya çabaladı, ancak uzun süredir onlarla görüşmüyor. Rob’un ailesinin geri kalanı ise, yani kardeşleri, akrabaları, uzak akrabaları Rob’a karşı hep olumlu yaklaştı.

Yeni doğmuş bir bebek evlat edinmek için yıllarca bekleyen çiftlerin aksine, Rob ve Zack başvurduktan yalnızca dört gün sonra mutlu haberi aldı. Asher bebek ve biyolojik annesi ile tanışmak için bir an önce Texas’a gelmeleri söylendi. Rob o anda ülke dışındaydı, bu yüzden çantaları Zack’in hazırlaması gerekiyordu. Tabii bu esnada Zack’in orada ne kadar kalacaklarına dair en ufak bir fikri bile yoktu.

“Hiç bebek eşyamız yoktu çünkü daha hazırlanmak için çok zamanımız olduğunu düşünüyorduk,” diyor Rob. “Texas’a vardık ve her şey 48 saat içinde olup bitti. Neyse ki arkadaşlarımızın ve ailemizin desteği ile durumu kurtarabildik!”

Çift oğulları Asher ile tanıştığında Asher yalnızca bir günlüktü. Onunla geçirdikleri ilk günlerin çok stresli olduğunu hatırlıyorlar. Rob ve Zack ebeveyn olma ihtimalleri hakkında fazla iyimser olmamaya çalışmışlar çünkü evlatlık edinme işlemi tamamlanmadan önce biyolojik aileye son kararı vermek için belli bir zaman tanınıyor.

“Bu esnada bebekle geçirdiğimiz her dakika ona daha çok aşık oluyorduk, 2 saatlik uykuyla ayakta duruyor olmamıza rağmen hem de,” diyor Rob.

Asher çarşamba günü doğdu, cuma günü ise Rob ve Zack onu alıp otellerine gidebildi. Çift durumun netleşmesi için evlerine dönmeden önce geçici bir süre otelde kalıyordu. Zack’in ebeveynleri de torunlarıyla tanışmak için geldi. Rob ilk birkaç gün bu sayede biraz uyuyabilmişti.

Nispeten uzun süren evlatlık edinme süreci boyunca (Asher 2016 mayısında çifte verildi ve evlatlık edinme süreci 2017 martında sona erdi) Rob ve Zack birçok mücadele vermişti. Sürecin neden bu kadar uzadığına dair şüpheleri vardı ve bu durum tüm aile için maddi manevi bir stres yaratıyordu. Neyse ki 2017 martında bu iki baba Asher’ın evlatlık edinme sürecinin bitmesini kutlayabildiler. Artık üç kişilik bir çekirdek aile olmuşlardı.

Babaların sorumlulukları nasıl paylaşıp kendi dengelerini nasıl kuracaklarını öğrenmeleri biraz zaman aldı. Rob sabahları Asher’ın bakımını ve temizlik işlerini üstlenmişti, Zack ise yemek görevine girişmişti ve Asher’ın mamalarının çoğunu o yapıyordu. Zack yemek yapmayı bayılıyordu, her ikisi de güçlü oldukları alanı seçmişti. (Ayrıca söylediğine göre Asher’ın en şirin kıyafetlerini de hep Zack giydirmiş.) Hafta sonları dönüşümlü olarak uyuyorlardı ve böylece birbirlerine fazladan dinlenebilme imkânı tanıyorlardı. Çift bunun çok önemli olduğunu belirtiyor.

Ayrıca kendilerine zaman ayırmak, spora gitmek, film izlemek ya da birlikte biraz şarap içmek gibi aktivitelere büyük öncelik tanıyorlardı. Bunları yapmanın oğulları Asher’a olabilecek en iyi babalar olmaları için gerekli olduğunu biliyorlardı.

Baba olmadan önce her ikisi de hiç bebek bezi değiştirmemiş ya da bebeklerle ilgili kitaplar okumamıştı. Hepsini yaşayarak öğrendiler. Peki çiçeği burnunda babalar olarak öğrendikleri bir diğer şey de ne oldu dersiniz? Erkek bebekler altlarını değiştirirken üzerinize işemeye çalışabilirler.

“Tuvalet olayı dışında, ikimiz de sabırlı olmayı, yorgunluğumuzun sınırlarını ve bitap durumda olsak bile birbirimize nasıl destek olacağımızı öğrendik.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin