Röportaj: 10 yaşındaki Drag Queen ve Annesi Açılmak Hakkında Konuşuyor

 Röportaj: 10 yaşındaki Drag Queen ve Annesi Açılmak Hakkında Konuşuyor
Digiqole ad

10 yaşındaki drag queen Desmond, Napoles Brooklyn’de yaşıyor ve 2015 New York Onur Yürüyüşü’nde Beşinci Cadde’de vogue dansı yaparken çekilen videosu internette meşhur olunca bir anda ünlenmişti.

O günden beri bu küçük drag queen, LGBT ve drag kültürünün gururu ve sonraki nesillerin temsilcisi haline geldi. Desmond, NYC Dragcon’da RuPaul ile birlikte bu sene kırmızı kurdele kesti.

RuPaul Desmond’ın elini tutarken; “Amerika’nın geleceğinin koruyucuları biziz” dedi.

Desmond henüz 10 yaşında ama kuir kimliğinin farkında. Annesi Wendy Lou Napoles, Desmond’ın çok küçük yaşta açılışını ve kimliğini keşfedişini paylaşmaktan çok mutlu. İkili Instagram sayesinde buldukları drag dünyasını, ilkokulda bir drag queen olmanın ne demek olduğunu, ilk aşkları ve Trump’ın ne kadar ezik biri olduğunu konuştular.

 • Desmond, senin açılma hikayen nedir?

İlk günden beri… Yürüyebildiğim ilk günden beri annemin havlularını alıp başıma sarar ve topuklularını giyerdim. Evin içinde gezinirdim. Bir havluyu başıma sarardım, diğerini de vücuduma. Kısacası evde hep mankenlik yapardım.

 • Wendylou (Desmond’a): Eşcinsel olduğunu ne zaman farkettin?

Oğlanlardan hoşlanmaya başladım. Sonra kendi kendime diğer oğlanlardan hoşlanıyorsam eşcinselimdir dedim. Çoğu erkek eşcinsel olduğunu 18 yaşına gelince falan anlıyor. Çoğu oğlan kızlardan hoşlanıyor ama ben değil. Ben diğer oğlanlardan hoşlanıyorum. 

 • İlk ne zaman anladın? İlk aşık olduğun kişi kim?

Hatırlamıyorum. Bebeklik yıllarımı hatırlayamıyorum.

 • Wendylou: Bence RuPaul’u izlemeye başladığında farkettin. İlk Jinkx’ten hoşlandın sanırım?

Evet ilk Jinkx’ti 7 yaşındaydım.

 • Eşcinsellik konusunda ikiniz daha önce konuştunuz mu?

Wendylou: Konuştuk. Küçükken kız oyuncaklarına ve kıyafetlerine olan düşkünlüğü yüzünden trans olabileceğini düşünmüştüm. O zaman eğer böyle birşey varsa akışına bırakalım dedik. Hevesini kırmak yerine teşvik edelim istedik. Ya da bunun bir süreç olabileceğini düşündük. Ama sonra bize oğlanlardan hoşlandığını ve eşcinsel olabileceğini söyleyince anladık. Uzun bir konuşma değildi yani. 

 • Translık peki? Trans bireymisin, Desmond?

Desmond: (kafasını sağa sola sallıyor.)

 • Büyürken bir sürü insan tarafından görülmek nasıl bir duygu?

Desmond: Eğlenceli! 

 • Annesi olarak sizin tecrübeniz ne oldu?

İyiydi çünkü mesela Instagramda pek çok genç takipçimiz var ve Desmond’dan ne kadar ilham aldıklarını yazıyorlar. Kolombiya gibi yerlerde yaşayanlar bize “Burada açıkça kendimiz olamıyoruz ve olduğu gibi yaşayabilen birini görmek çok güzel” diyorlar. Pozitif yönleri var. Ama daha çirkin bir tarafı da var. Nefret dolu yorumlar gönderen de var. Ama bunlara odaklanmıyoruz biz.

Desmond: Onlara cevap vermiyoruz çünkü fanlarım onların icabına bakıyorlar. Kendi işinize bakın. Eğer beğenmiyorsanız, bakmayın.

 • Okulda veya internette drag’a ilgisi olan başka kişilerle tanıştın mı?

Desmond: Okulumda eşcinsel biri yok ama internetteki arkadaşlarım Sparkles, Pink Sasssve CJ Stardust.

Wendylou: Birsürü var aslında. Hep sohbet edip birbirlerine fotoğraflarını yolluyorlar. Bu çok pozitif bence. Desmond drag ile uğraşan diğer çocukların katılması için House of Amazing topluluğunu kurmak istedi. Birbirleriyle çektikleri videoları paylaşan küçük bir grup olacak. CJ Stardust artık Stardust Amazing. Şimdilik CJ tek üyesi, bu fikir birkaç gün önce aklına geldi.

 • Onlarla gerçek hayatta tanıştın mı?

Desmond: Evet, DragCon’da!

 • Sen daha çok gençsin. Trump başkanken büyümek nasıl bir his?

Desmond: Bence Trump eziğin teki. İnsanlar özgür olmalı, kendilerini istedikleri gibi ifade edebilmeliler. Bırakın istedikleri gibi olsunlar, eğer birinden rahatsız oluyorsanız demek ki kendinizi sevmiyorsunuz.

Wendylou: Bir ebeveny olarak korkutucu çünkü aklınızın bir köşesinde hep çocuğunuzun zorbalığa ya da saldırıya uğrayabileceği endişesi var. Onları korumak için elinizden geleni yapıyorsunuz ama tehlike hep kafanızın biryerlerinde.

 • Okulda zorbalık problemi var mı? Yoksa herkesle iyi anlaşıyor mu?

Wendylou: Çok güzel bir okul ve hep birlikte zorbalık karşıtı bir proje ortaya çıkardık. Eğer biri ona laf ederse hemen velisi aranıyor. Çocukların okulda zorbalığa uğraması kabul edilemez.

Desmond: Eğer ebeveynleriniz eşcinsel olmak kötüdür ya da günahtır derlerse onlara aldırmayın ve “Beni sevmiyorsanız ben de giderim,” diyin. Eğer şehrinizde LGBT dernekleri varsa size yardım edebilirler. Eğer intihar etmeyi düşünüyorsanız yapmayın çünkü dünyada sevgi var. Sizin ve benim gibi birsürü insan var ve benim mottom “Her zaman kendin ol.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

33 Paylaşımlar
Paylaş32
Tweetle
Paylaş
Pin1