Rus Gay Babalar Devletin Çocuklarını Almaması İçin Ülkelerinden Kaçmak Zorunda Kaldı!

 Rus Gay Babalar Devletin Çocuklarını Almaması İçin Ülkelerinden Kaçmak Zorunda Kaldı!
Digiqole ad

Rusya’da yaşayan gay babalar, evlat edindikleri çocuklarını devletin geri almasından korktuğu için ülkelerinden kaçmak zorunda kaldı.

Ulusal Soruşturma Komitesi, çiftin evlat edinme sürecinden sorumlu memurlara soruşturma başlattı. Andrei Vaganov ve Yevgeny Yerofeyev, çocukları Denis ve Yuri’yi alarak ülkelerinden kaçtı.

Vaganov: “Ülkeyi terketme kararımızın temelinde, çocuklarımın yetimhaneye gönderilme ihtimali yatıyor. Bunun ihtimali bile yeterli.”

Hikaye aslında göründüğünden daha karanlık. Anti-LGBT tutumu herkesçe bilinen Rus hükümeti, sadece evlat edinme işlemlerini gerçekleştiren devlet memurlarının değil, çiftin de peşindeydi. Öyle ki, çocukları devlete teslim etmediği için Vaganov cinayetten bile yargılanabilirdi.

Vaganov, Denis ve Yuri’yi 2010’da sahiplenmiş ve o zamandan beri birlikte yaşıyorlar. Rusya’da eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine yasalar izin vermiyor. Dolayısıyla Yerofeyev’in çocuklar ile resmi bir bağı bulunmuyor.

Rusya’da LGBT hakları gün geçtikçe daha kötüye gidiyor. 2013’te yürürlüğe giren “gay propagandasını yasaklayan” kanun, çiftin işini daha da zor kılıyor.

“Cinsel yönelimimiz nedeniyle bir anda açık bir şekilde suçlu muamelesi görmeye başladık. Çocuklarımız okulda zorbalığa maruz kaldı.”

Okulda apandisiti patlayan ve hastaneye kaldırılan Yuri, doktorun “Annen seni gelip alabilir” demesi üzerine iki babası olduğunu söyleyince, çift için alarm zilleri çalmaya başladı.

Yuri birkaç ay sonra, cinsel istismara uğrayıp uğramadığını kontrol etmek için ayrıca muayeneye çağrıldı.

Vaganov: “Çocuğumuza böyle bir şey yaşatıldığına inanamıyorum.”

Evlat edinme kurumundan bir yetkili, Vaganov ile yaptığı görüşmede sonuçlar kesinleşene kadar çocuğunu bir rehabilitasyon merkezine bırakmasını önerirken, avukatı ise çok daha radikal bir çözüm ile geldi: ülkeyi terketmek.

“Birden fazla avukata danıştık. Hepsi çocuklarımızın bizden alınma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu vurguladı. Sadece bununla kalmayıp, farklı suçlar ile itham edilebileceğimizi de özellikle belirttiler.”

Aile, geçici bir çözüm olarak Almanya’da yaşıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin