Sadece 10 Ülkeden 1’i LGBT’leri Koruyor!

 Sadece 10 Ülkeden 1’i LGBT’leri Koruyor!
Digiqole ad

Ve Afrika ve Asya da bu konudaki en kötü kıtalar… 


The Conversation isimli araştırma şirketi tarafından oluşturulan rapora göre, Dünya üzerindeki ülkelerin sadece ama sadece 10’da 1’i aktif bir şekilde LGBT’leri koruyor. 
Raporda tüm ülkelere A’dan F’e notlar da verildi. A tam koruma anlamına gelirken, F ise acı çektirmek anlamına geliyor.

Araştırmada LGBT’lerin heteroseksüel bireyler tarafından kabul edilmesi, LGBT organizasyonların sağlıklı bir şekilde var olabilmesi gibi çok çeşitli faktörler dikkate alındı. 

Araştırmaya göre Tayvan’ın 23. olma yolunda olduğu, 22 ülke eşcinsel evliliklere izin verirken, 71 ülkede hala eşcinsel ilişki cezalandırılıyor. 

Afrika ve Asya en kötü kıtalar seçilirken. Afrika’da F almayan tek ülke Güney Afrika Cumhuriyeti olurken, Asya’da ise avaraj üstüne çıkmayı beceren tek ülkeler İsrail, Nepal, Tayland, Kamboçya ve Vietnam oldu. 

A notu kapabilen 14 ülkeden 11’i Avrupa’da bulunuyor. Bunlardan biri Kuzey Amerika’da, biri Okyanusya’da diğeri ise Güney Amerika’da. 

A puanı kapan ülkeler ise Birleşik Krallık, İrlanda, İzlanda, Fransa, İspanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Norveç, Finladiya, İsveç, Kanada, Uruguay ve Yeni Zelanda oldu. 

Listede son zamanlarda artan şiddet nedeniyle ABD’nin puanı ise C idi. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin