San Francisco Havaalanı, Harvey Milk’in Şerefine Yeniden İsimlendirilecek

 San Francisco Havaalanı, Harvey Milk’in Şerefine Yeniden İsimlendirilecek
Digiqole ad

San Francisco, San Francisco Uluslararası Havalimanı’ndaki bir terminali yeniden adlandırmaya ve medeni haklar ikonunu anlatan sanat eserlerini kurmaya hazırlanıyor.

İsim değişikliği ilk olarak 2013 yılında büyük bir şehirde ilk açık eşcinsel memur olarak seçilen müfettiş David Campos tarafından sunuldu, ancak teklif muhalefetle buluştu.

Yaklaşık beş yıl sonra, Denetim Otoritesi Bütçe ve Finans Komitesi, müfettiş Hillary Ronen’in getirdiği yasada Perşembe günü oylama yapacak ve danışmanı Jeff Sheehy’nin sponsorluğunu üstlendi. Mevzuat, havalimanının müdürünün “Havalimanı’nın attığı ve atmayı planladığı adımları” tanımlayan 1 Aralık’ta “Gözetmenler ve Belediye Başkanı”na rapor vermesini ve terminale Milk’in isminin verilmesini ve yayınlamasını şart koşuyor.

Ronen ayrıca, yönetmenin Sanat Komisyonu’na Eylül veya Ekim ayları arasında terminalde Milk’i anmak için sanat eserlerinin yerleştirilmesi planını sunmasını şart koşan mevzuata da değinmeyi planladığını söyledi.

“Ülkenin büyük gay liderlerinden birini onurlandırmak, LGBT hareketinin tarihi hakkında farkındalığı artırmak ve heryerde şehirlerdeki genç LGBT bireylere umut vermek için, Denetim Kurulu, San Francisco Uluslararası Havalimanı’nda bir terminalin isimlendirilmesinin uygun olduğunu düşünüyor.”

Ronen, başlangıçta düşündüğü gibi, Milk’in ardından tüm havalimanını isimlendirmeyi tercih edeceğini söyledi, ancak bunun ülke çapında bir karar olduğu için zor olabileceğini de belirtti.

“Bunun için insanların ne kadar savaştığını biliyorum. Toplumda üzerinde çalışmamız gereken çok şey var. Harvey’nin ismini bütün bir havaalanına vermek eğlenceli olurdu ama şimdi sahip olduğumuz şey iyi bir uzlaşma.”

Ronen, ülkedeki LGBT bireylerin öldürülmesi ve Cumhurbaşkanı Donald Trump ile mevcut siyasi iklimdeki yükseliş göz önüne alındığında, jestin sadece sembolik olmaktan öteye geçtiğini söyledi. Nefretle mücadele etmeye ve “insanların yaşamlarında maddi değişime” yol açacağını ve “ait oldukları bir yer olduğunu” göreceklerini söyledi.

688.000 metre karelik Terminal 1, zirve seyahatleri boyunca, Frontier, Southwest, American ve Delta havayolları üzerindeki uçaklardan günlük 32.200 yolcu ağırlıyor.

Komite tarafından onaylanması halinde, tam kurul 3 Nisan’da mevzuata oy verecek.

Ayrıca, Belediye Başkanı Mark Farrell da terminalin yeniden adlandırılmasını destekliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin