Bu Sene, Geçen Seneye Oranla Daha Çok LGBT Bireyi Öldürüldü!

 Bu Sene, Geçen Seneye Oranla Daha Çok LGBT Bireyi Öldürüldü!
Digiqole ad

NCAVP’nin yeni raporuna göre 2017 yılında öldürülen LGBT bireylerin sayısı 2016 yılında öldürülenlerden çok daha fazla!

Rapor ABD’yi kapsıyor, geçen yıl yaşanan Pulse gece kulübü saldırısı rapora dahil edilmedi.

2017 Ağustos ayından beri Amerika’da nefret cinayetlerine kurban giden LGBT bireylerin sayısı 33’ü buldu. Pulse gece kulübü saldırısında öldürülen 49 kişiyi saymazsak, 2016 yılının tamamında ise toplam 28 kişi ölmüştü. Rapor Şiddet Karşıtı Programlar Ulusal Koalisyonundan (NCAVP) geldi.

Rapor tüm Amerika’yı kapsıyor. Raporda faklı ırklardan en az 15 trans kadın ve 12 natrans (cisgender) erkek yer alıyor.

BuzzFeed News haberi öncelikli olarak yayınladı ve NCAVP’nin nefret suçu sınıflandırmasının ‘yasal standartlar daha değişik olduğu için bu davaların kanun hükmünce nefret suçu olarak sınıflandırılacağı’ anlamına gelemeyebileceğinin altını çizdi. Ancak elde edilen bilgilere bakıldığında, işlenen suçların tamamen kurbanın cinsel yönelimine ya da cinsel kimliğine yönelik olduğunu görüyoruz.

Artışın, şiddet vakalarındaki yükselmeden mi, suçların ihbar edilmesinden mi yoksa her ikisinden birden mi kaynaklandığı henüz belli değil.

New York Şiddet Karşıtlığı Projesinin baş yönetmeni Beverly Tillery, BuzzFeed ile yaptığı bir röportajda: ‘Sebebi, ihbar etme oranındaki artış, şiddet vakalarındaki artış ya da ikisinin bir birleşimi de olsa, bu durum, toplumumuzda nefret suçlarının azalmayacağı konusunda bizim için bir uyarı teşkil etmeli.’ diyor.

‘Bu vakalar kesinlikle azalmıyor, bu da toplum olarak henüz hala ele almadığımız daha büyük ve daha derin sorunlarımız olduğunu gösteriyor.’

LGBT hakları konusunda elde edilen gelişmeye karşı bir ters tepki

Rapor eksiksiz değil ancak yeterince aydınlatıcı.

Cinayet Araştırma Merkezi’nde çalışan kıdemli araştırmacı Dallas Drake, ‘LGBT cinayetlerinin sayısının kayda geçenlerden çok daha fazla olduğunu’ ileri sürüyor.

Bu artışın neden kaynaklandığını kesin olarak söylemek imkansız.

Buna rağmen, Vanessa Panfil, durumun LGBT haklarındaki ilerlemeye karşı verilen bir ters tepkiyle ilgili olabileceğini düşünüyor. Panfil, Virginia’daki Old Dominion Üniversitesi’nde sosyoloji ve ceza hukuku alanında ders veren bir doçent doktor.

Barack Obama zamanında uygulanan LGBT hakları korumalarının, Trump yönetimi ile ortadan kaldırılması halkta büyüyen bir korku ve bölünme hissine yol açtı. Panfil’e göre suç oranındaki bu artış ‘eskiden beri var olan heteroseksüel seksizm, transfobi ve homofobi gibi sebeplerden etkilenmiş olabilir ancak günümüzde bu ters tepki yüzünden kısmen daha da körüklendi.’

‘Evlerinde, işyerlerinin çıkışında, LGBT barlarının içinde ya da civarında, şehir merkezindeki parklarda ve daha nicelerinde saldırıya uğrayıp hayatta kalmış bir sürü insanla çalışıyorum.’ diyor şiddet karşıtı bir kurum olan Diverse & Resilient’in program yöneticisi Kathy Flores.

 ‘Bu durumunda LGBT vatandaşlarımıza verdiği mesaj çok açık: hiçbir yerde güvende olamayacaklar.’

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin