fbpx   .  

Ses Tellerine Estetik Bir Dokunuş

Son yıllarda giderek hayatımızda yer etmiş bir kavram’’ Estetik’’… Genellikle fiziksel görünüm değişikliği, kusurların veya hoşnutsuzlukların giderilmesi amacıyla yaşı, cinsiyeti her ne olursa olsun birçok insan çeşitli taleplerle estetik mucizesine başvurmakta. Artık ses de estetik kavramından nasbini almaya başlamıştır.

Kulak, Burun, Boğaz ve Ses Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsmail Koçak tarafından uygulanan ve tıp literatürüne geçen teknikler sayesinde sesi, yaşı, cinsiyeti, ruhu ve vücut imajı ile uyumsuz hastalar
istedikleri ses kalitesine rahatlıkla ulaşabilmekte.

1998 yılından beri ses estetiği üzerine çalışan Doç Dr.İsmail Koçak halen aktif olarak sahibi olduğu DrVoice Kliniğinde hastalarına hizmet etmektedir. Klinikte DrVoice ekibi ses operasyonlarının yanında profesyonel ve amatörlere doğru ve performanslı bir sese sahip olabilmeleri için çeşitli eğitimler vermektedir.

 

Ses estetiği nedir?

Ses kişinin imzasıdır. Sahip olduğumuz ses bıraktığımız iz yani etkidir. Birbirimizi görmeden, önce sesimizle tanırız. Sesimizle bütün oluruz. Hepimiz rastlamışızdır naif bir bayandan gür ve erkeksi ya da tam tersi yapılı bir beyefendiden çocuksu ya da kadınsı bir ton çıktığına.“Ses estetiği”  sesin, cinsiyet, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim fizik, ruh ve profesyonel yaşamla  uyumlandırılmasıdır.

 

Ses estetiğini en çok kimler yaptırıyor?

En çok kadınsı sesi olan erkekler ile kaba ve erkeksi bir ses sahip olan kadınlar kliniğimize başvuruyor. Trans ve interseks bireyler ; seslerinin, cinsiyetleri ve ruhlarıyla uyumlanmasını istiyor.

Profesyonel ses sanatçıları da sağlıklı ve doğru bir tona ulaşmak için ses estetiğine başvurmaktadır. Bir diğer toplumsal grup ise kariyerinin bir gereği olarak etkin ve etkili bir sese sahip olmak isteyen yöneticiler. Sanatçılardan, politikacılara, yöneticilerden öğretmenlere kadar sesini aktif ve yoğun kullanan herkes sesi ile ilgili bir değişim isteyebilmektedir.

Herkes ses estetiğini talep edebilir mi? Müdahale için bazı kıstaslar gerekiyor mu?

24 yaş ve sonrası yetişkinlerde ‘ses estetiği’ operasyonları yapılabilir. Ancak özel durumlarda ergenlik sonrasında da işlem yapılabilmektedir. Öncelikle sese özel bir muayene ile problemin nedeni saptanır. Sesin kalitesi, rengi, frekans ölçümleri yapılarak detaylı bir veri sağlanarak kaydedilir. Tedavi ve uygulanacak teknikler ile operasyon sonrası beklentiler belirlenir. Özellikle belirtmek isterim ki uygulanan teknikler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu operasyonlar kişiye özel operasyonlardır.

Hangi teknikleri uyguluyorsunuz bu ameliyatlarda?

Uygulanan teknikler istenen tona göre değişmektedir. İnceltme, feminizasyon, kalınlaştırma, yumuşatma, güçlendirme ve renk ve tonlama teknikleri gibi. Hem boyundan estetik küçük bir kesi ile, hem de ses tellerine doğrudan uygulanabilmektedır.

kocak2Operasyonların yan etkisi ya da olumsuz sonucu olabiliyor mu?

Operasyonların komplikasyon ve başarısızlık oranları diğer estetik operasyonlarla kıyaslanınca oldukça düşüktür. Sesi kaybetme veya olduğundan daha kötü olma riski yoktur. Ancak önemli olan müdahale öncesi operasyon sonrası beklentinin doğru şekilde saptanması ve yapılan değişikliğe hastanın psikolojik olarak hazır olmasıdır.Herkesin gırtlak yapısı ve ses tellerinin kapasitesi farklıdı bu nedenle kişiye özel bir ses oluturulur.

Hasta ne zaman tamamen iyileşmiş olur?

Ses operasyonu sonrasında 1 haftalık bir ses istirahati önerilir. Sonrasında ses tam ve problemsiz kullanılır haldedir. Bazı olgularda iyileşme ve sesin oturma süreci 6 haftayı bulabilmektedir. Yeni sesin rahat kullanımı ve tarz ile uyumlanması gerekmektedir. Uyum için kişiye teknik eğitim verilmektedir ve tarz öğretilmektedir. Ses değiştiğinde kişi her şeyiyle değişir. Dışarıya bakışı, başkalarının gözündeki algısı, yaşam kalitesi, özgüveni. Operasyon sonrası elde edilen ses kalıcıdır.

Kadın ve erkekler ne tür seslerden hoşlanıyor?

Ses tonumuz karşımızdaki kişiye birçok mesajı ve duyguyu taşır. Kadınlar kalın ve otoriter sesli erkeklerden; erkekler ince sesi ince kadınlardan etkileniyor.

Yapılan araştırmalar, iş ortamında kadın ve erkeklerden mesajlarını net veren, otoriter tonları bekliyor. Kalın sesli yöneticiler iş yaşamında daha başarılı bir grafik çizmekteler.

DrVoice Clinic İletişim Bilgileri;

Tel: 0212 291 67 67
Faks: 0212 291 67 77
Adres: Teşvikiye Cad. No:43/2 İnayet Apt. 34365 Nişantaşı
Drvoice.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.