Sırbistan’ın Lezbiyen Başkanı Ana Brnabic’in Oğlu Dünyaya Geldi

 Sırbistan’ın Lezbiyen Başkanı Ana Brnabic’in Oğlu Dünyaya Geldi
Digiqole ad

Sırbistan başkanı Ana Brnabic partneri Milica Djurdjic geçtiğimiz çarşamba günü yeni doğan erkek çocuklarına merhaba dedi.

Lezbiyen lider, dünyada LGBT olduğu bilinen ilk devlet başkanı. Çiftin yeni doğan oğulları Igor’un sağlıklı olduğu belirtildi.

Brnabic 2017’de seçilmişti ve bu gelişme ile Sırbistan’daki tabuları yıkmaya devam ediyor. 

Brnabic dışında LGBT liderler arasında; İzlanda’dan Johanna Sigurðardóttir, Belçika’dan Elio Di Rupo, Lüksemburg’dan Xavier Bettel ve İrlanda’dan Leo Varadkar bulunuyor.

Brnabic, başkanlığa yükselmeden önce yerel yönetimlerde ve bakan olarak mecliste yer almıştı. 

Yine de, Balkan ülkelerinde LGBT’nin durumu hiç iç açıcı değil. Eşcinsel birlikleri hala yasak, evlilik hala “erkek ve kadın arasındaki bağ” olarak tanımlanıyor ve gay çiftler hala evlat edinme hakkına sahip değil.

Sırbistan ise tüm bu problemlerin arasında bir güneş gibi parlıyor. LGBT lider Brnabic, geleceğe dair umut vaadediyor. 

2017’de Belgrad’da düzenlenen Pride etkinliğinde, kendisinden önceki etkinliklerin arka arkaya iptal edilmesine nedeniyle Brnabic protestolara maruz kalmıştı. Fakat Brnabic ne bu durumu kişisel aldı, ne bir gerginlik yarattı ne de boş hayal sattı.

43 yaşındaki lider, LGBT konularının önemli olduğunu fakat öncesinde herkesi direkt etkileyen enflasyon, kiralar ve yaşam standardı gibi konuları iyileştirdikten sonra ele alınacağını dile getirdi. 

Şimdilerde ise Sırbistan’ın evlilik eşitliğine hazırlık yaptığına dair kulis konuşmaları geziyor. Bunda Brnabic’in tutumuna ek olarak, ülkenin Avrupa Birliği’ne girmek istemesi ve kanunlarını AB değerlerine uygun bir hale getirmek istemesi önemli bir rol oynuyor.

Fakat evlilik eşitliği gelirse Sırp halkının tepkisi nasıl olur kestirmek güç. Zira 2017’de Pew Research tarafından yapılan bir ankette, halkın %83’ü evlilik eşitliğine karşı olduğunu dile getirmiş, sadece %12’lik bir kısım bu fikre destek vermişti. 

ILGA, düzenli olarak Avrupa ülkelerinin LGBT standartlarını inceliyor ve “Gökkuşağı Endeksi”ne göre ülkeleri sıralıyor. Sırbistan, son yapılan incelemeye göre 49 ülkenin arasında 28. sırada yer alıyor. Sırbistan’ın önünde ise Arnavutluk, Estonya, Macaristan, Kosova ve Karadağ gibi ülkeler yer alıyor. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin